Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyonda düşüş için tarih verdi

Okuma Süresi: 2 Dakika
Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyonda düşüş için tarih verdi
Doviz.com
06.12.2023 13:17

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, para politikasının gecikmeli çalışması nedeniyle haziran ayına kadar yıllık enflasyonun baz etkisiyle yüksek kalacağını belirterek, “Haziran sonrası çok hızlı bir şekilde yıllık enflasyon düşecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerle gerçekleştirdiği söyleşide enflasyonla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Buna göre Erdoğan, "Baz etkisiyle haziran ayına kadar yıllık enflasyon yüksek kalacak. Bir de para politikası gecikmeli çalışıyor. Haziran sonrası çok hızlı bir şekilde yıllık enflasyon düşecek" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasının öne çıkan ekonomiyle ilgili diğer başlıklar ise şöyle oldu:

Fırsatçılıkla mücadele, fahiş fiyat artışlarıyla mücadele noktasında denetim ve cezai uygulama görevlerimizi yapıyoruz. Bunu yaparken de ilgili kurumlarımız enflasyonla mücadele programına uygun biçimde koordineli çalışıyor. Bir yandan da arz, talep, stok, ihracat, ithalat verileri hemen hemen her gün kontrol ediliyor.

Piyasada yokluk oluşmaması buna bağlı olarak da fahiş fiyat artışları oluşmaması noktasında ciddi tedbirler aldık ve 6 aydan bu yana piyasada hiçbir mal sıkıntısı yaşanmadı.

Fahiş fiyat artışı yaptıkları tespit edilen sektörlerin üzerine bakanlıklarımız hızlı ve organize bir şekilde gidiyor. Gayrimenkulde ve otomotivde ciddi fiyat düşüşleri oldu. Cumhuriyetimizin 100. yılı vesilesiyle fiyat indirim kampanyası çağrımız da etkili oldu. 100 bine yakın işletme bu noktada katılım gösterdi. Esasında biz enflasyonu dizginleyerek, beklentileri yöneterek, kalıcı bir şekilde dezenflasyon sürecini başlatmış durumdayız.

Bazı ürünler bazında farklı mecralarda farklı fiyatlar olabiliyor. Bunu tamamen kontrol etmek, yönetmek, idari kararlarda pek olası değil. Onun yerine bizim için önemli olan genel anlamda ekonominin tamamına hakim fiyat seviyesindeki artışların yavaşlamasıdır. Şu anda yavaşlama başladı. Bu bir trende dönüştü. Önümüzdeki aylarda bu çok net bir şekilde ortaya çıkacak.”

REKLAMI KAPAT X