Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sesini taklit ederek iş insanlarını dolandırmaya çalışan kişi yakalandı

Okuma Süresi: 1 Dakika
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sesini taklit ederek iş insanlarını dolandırmaya çalışan kişi yakalandı
Doviz.com
17.08.2023 16:41

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sesini yapay zekayla taklit ederek iş insanlarını ve üst düzey kamu yöneticilerini dolandırmaya çalışan kişinin yakalandığı bildirildi.

Yapay zeka yardımıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sesini taklit edip, bazı iş insanları ile üst düzey kamu yöneticilerini arayarak çıkar sağlamaya çalışan kişi, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından tespit edildi.

Edinilen bilgiye göre, MİT, Erdoğan'ın sesini taklit edip bazı iş insanları ve üst düzey kamu yöneticilerini arayarak çıkar sağlamaya çalışan kişiyi belirlemek üzere çalışma başlattı.

Erdoğan'ın sesini yapay zeka uygulamalarıyla taklit eden, yabancı uyruklular üzerine aldığı 10'dan fazla farklı GSM hattından iş insanlarını arayan zanlıyı takibe olan MİT, dolandırıcının kimliği ve konumunu tespit etti.

Şüpheli, MİT'in siber güvenlikle ilgili birimlerinin hassas çalışmaları sonucu kısa sürede yakalanarak, emniyet birimlerine teslim edildi.

Siber suçlar kapsamında bu tür girişimlere karşı vatandaşların dikkatli olması gerektiğini vurgulayan yetkililer, ses ve kimlik sahtekarlığına karşı tedbirlerin artırılmaya devam edeceğini belirtti.

İLGİLİ HABER Yapay zeka, ABD borsalarında 500 milyar dolarlık zarara neden oldu Yapay zeka ile üretilen ve Pentagon’da bir patlama olduğuna işaret eden görsel, ABD borsasında 500 milyar dolarlık zarara neden oldu.
REKLAMI KAPAT X