Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kalkınma Yolu için görüşmeler sürürüyor

Okuma Süresi: 2 Dakika
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kalkınma Yolu için görüşmeler sürürüyor
Doviz.com
15.02.2024 13:58

Mısır dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kalkınma Yolu Projesi’nin Türkiye, BAE ve Irak'ın içinde yer aldığı dev bir kazan kazan projesi olduğunu belirterek, proje için görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır ziyaretleri dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, ziyarette Kalkınma Yolu projesiyle ilgili soruya, "Kalkınma Yolu Projesi BAE yönetimiyle Irak'ın ve bizim de içinde yer aldığımız dev bir proje. Bu projede Kuzey Irak'ın hassasiyeti var. Bizim hassasiyetimiz var. Onun için de adımlarımızı atıyoruz. Biz Abu Dabi yönetimiyle bir araya geldiğimizde konu başlıklarından bir tanesi mutlaka bu oluyor. İnşallah bunu da en ideal şekilde yoluna koyacağız. Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Muhammed bin Zayed Al Nahyan bizim bir önceki görüşmemizde “60 gün gibi bir süre belirleyelim ve bütün arkadaşlarımız, ilgili birimlerimiz planlama çalışmalarından öteye geçip, projelendirme çalışmalarına başlasınlar” teklifini yaptı" dedi.

"Şu anda Ulaştırma Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu muhataplarıyla görüşmelerini devam ettiriyor. İnşallah bu çalışmalar projeden, plandan uygulamaya geçecek ve bu konunun baş aktörleri Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Irak olacak. Bu şekilde çalışmalarımızı devam ettireceğiz" diyen Erdoğan, projenin, bölgenin yeni bir İpekyolu haline geleceğini ve bölgesel barışa da hizmet edeceğini dile getirdi.

Erdoğan, projenin Basra Körfezi’nin ve çeperindeki ülkelerin Türkiye üzerinden Avrupa pazarına erişimini sağlayacak bu tam anlamıyla bir kazan kazan projesi olduğunu sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABER Türk müteahhitler rotayı Kalkınma Yolu Projesi'ne çevirdi TMB Başkanı Erdal Eren, Basra Körfezi'nden Türkiye'ye kara ve demir yolu ağıyla ulaşacak Kalkınma Yolu Projesi'nde atılacak adımların Türk müteahhitler için büyük önem taşıdığını ifade etti.
REKLAMI KAPAT X