Davutoğlu: Asgari ücret en az 17 bin lira olmalı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Davutoğlu: Asgari ücret en az 17 bin lira olmalı
Doviz.com
06.12.2023 15:02

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, asgari ücretin açlık sınırının altında olmaması gerektiğini belirterek, "En az 17 bin lira olması şarttır. Daha aşağısı milleti açlığa mahkum etmektir." dedi.

Ortak Meclis grup toplantısında konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, asgari ücrete ilişkin de açıklamalarda bulundu.

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanan, ekonomiye ilişkin torba teklife yönelik eleştirilerde bulunan Davutoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bu teklifi "yapısal reform" olarak değerlendirdiğini anımsattı.

Teklifin "yapısal reform" olmadığını iddia eden Davutoğlu, "Torba yasada 'Gelir adaleti çok bozuldu. Ücretlilere imkanlar tanıyalım. Yıllardır milletin kanını sömüren rantiyeyi vergilendirelim' deselerdi, bir yapısal reform olurdu." görüşünü paylaştı.

Teklifte mali disiplin olduğunu ancak hiçbir kamu tasarrufu bulunmadığını da öne süren Davutoğlu, "Maliye Bakanı'na sesleniyorum: Siz burada IMF kayyumu değilsiniz. Erdoğan 'IMF'ye borcumuzu ödedik' falan demesin. Şu anda Türkiye'de fiilen IMF kayyum rejimi var. Milletin kemerini sıkan, seçkin bir gruba servet dağıtan bir IMF rejimi var. Bizim, Gelecek-Saadet grubu olarak birinci önceliğimiz vatandaşlarımızın hakları olacak." dedi.

Asgari ücrete ilişkin değerlendirmesinde ise Davutoğlu, "Asgari ücret açlık sınırının altında asla olamaz. En az 17 bin lira olması şarttır. Daha aşağısı milleti açlığa mahkum etmektir. Bu asgari ücretin yılda bir kere düzenlemesi ise zulümdür." ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER Meral Akşener, İYİ Parti'nin asgari ücret talebini açıkladı İYİ Parti lideri Meral Akşener, partisinin grup toplantısında asgari ücretin yılda bir kez artırılmasına tepki göstererek, partisinin asgari ücret talebini açıkladı.
REKLAMI KAPAT X