DİSK-AR açıkladı: Geniş tanımlı işsiz sayısı 9 milyonu aştı

Okuma Süresi: 2 Dakika
DİSK-AR açıkladı: Geniş tanımlı işsiz sayısı 9 milyonu aştı
Doviz.com
12.06.2023 14:26

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), geniş tanımlı işsiz sayısının nisan ayında 9 milyon 138 bine yükseldiğini açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayı işgücü verilerini açıklamış, işsizlik oranının nisanda yüzde 10,2'ye yükseldiğini belirtmişti. Verilere göre, 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı nisanda bir önceki aya göre 74 bin kişi artarak 3 milyon 585 bin kişi oldu.

İşsizlik oranı ise 0,1 puan artarak yüzde 10,2 seviyesinde gerçekleşti.

İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 8,1 iken kadınlarda ise yüzde 14,3 olarak tahmin edildi.

İLGİLİ HABER İşsizlik oranı açıklandı! Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılının nisan ayına yönelik işsizlik verilerini açıkladı.

DİSK-AR ise haziran ayına ilişkin, "İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu"nu yayımladı.

Deprem felaketi nedeniyle Adıyaman, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinde gerçekleştirilemediği belirtilen raporda, mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsizlik oranının yüzde 10,2, mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsizlik oranı (âtıl işgücü) ise yüzde 23,8 seviyesinde gerçekleştiği aktarıldı.

TÜİK'in işsizlik verilerinin de hatırlatıldığı raporda, Nisan 2023'te resmî işsizlerin sadece yüzde 10’unun işsizlik ödeneği alabildiği ve buna ilişkin 3 milyonu aşkın işsizin işsizlik ödeneğinden yoksun kaldığı bildirildi. Bu sonuca göre, işsizlerin yüzde 90’ının işsizlik ödeneği alamadığı kaydedildi.

Raporda, ayrıca şunlar kaydedildi:

"Kadın işsizliği tüm işsizlik türlerinde en yüksek kategori olmaya devam ediyor. Nisan 2023 HİA verilerine göre işsizlik türlerinin en yüksek olduğu kategori yüzde 31,3 ile geniş tanımlı kadın işsizliği oldu. İkinci yüksek işsizlik kategorisi ise geniş tanımlı işsizliğidir. Nisan 2023’te geniş tanımlı işsizlik yüzde 23,8’dir.

Nisan 2023’te dar ve geniş tanımlı işsizlik oranı arasındaki makas 13,6 puan oldu. Dar ve geniş işsizlik arasındaki makasın bu denli açılmasının en önemli nedeni zamana bağlı eksik istihdam sayısı, ümidini kaybedenlerin, iş aramayıp çalışmaya hazır olanların ve iş arayıp işbaşı yapamayacak olanların sayısındaki artıştır."

REKLAMI KAPAT X