ECB'den faiz artışlarına devam mesajı

Okuma Süresi: 2 Dakika
ECB'den faiz artışlarına devam mesajı
Doviz.com
24.05.2023 14:52

ECB Başkanı Christine Lagarde, yüksek enflasyonla mücadelede kararlı olduklarını belirterek, faiz artışlarına devam mesajı verdi.

Lagarde, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) kuruluşunun 25. yılına ilişkin bir blog yazısı kaleme aldı.

Yazıda, ECB'nin, Kovid-19 salgınında önlemler açıklayarak salgına hızlı bir şekilde yanıt verdiğini ifade eden Lagarde, bugün de alışılmışın dışında yüksek enflasyonu aşağı çekmek için Banka'nın aynı kararlılıkla hareket ettiğini vurguladı.

Lagarde ayrıca, "Yıllarca çok düşük kaldıktan sonra enflasyon, artık çok yüksek ve çok uzun süre böyle kalmaya devam edecek. Bu, paranın değerini, satın alma gücünü azaltıyor. Euro Bölgesi'ndeki insanları ve şirketleri etkiliyor. Özellikle de toplumumuzun en savunmasız kesimlerini olumsuz etkiliyor." ifadelerini kullandı.

ECB'nin enflasyonu orta vadeli yüzde 2 hedefine geri getireceğini de vurgulayan Lagarde, "Bu nedenle faiz oranlarını rekor bir hızla artırdık ve enflasyonu hedefimize geri çekmek için faizleri yeterince sınırlayıcı seviyelere getireceğiz. Gerektiği kadar para politikasını bu seviyelerde tutacağız." değerlendirmesinde bulundu.

ECB'nin son 25 yıldaki çalışmalarını değerlendiren Lagarde, sözlerini şöyle devam etti:

"Her zaman kolay olmadı. Ancak benden önceki ECB Başkanları Wim Duisenberg, Jean-Claude Trichet ve Mario Draghi'nin liderliğinde, kötü olduğu kadar iyi ekonomik zamanlarda da, ECB görevini yerine getirmeye ve böylece Avrupa'nın geleceğinin temellerini güçlendirmeye her zaman dikkat etmiştir."

Temmuz 2022'den beri ECB ise ana faiz oranlarını art arda 7 kez toplamda 375 baz puan artırdı. Analistler de 15 Haziran'da yapılacak ECB faiz toplantısında 25 baz puanlık bir artış bekliyor.

REKLAMI KAPAT X