ECB/Lagarde: Halk bir şeyden emin olabilir, fiyat istikrarını sağlayacağız

Okuma Süresi: 2 Dakika
ECB/Lagarde: Halk bir şeyden emin olabilir, fiyat istikrarını sağlayacağız
Doviz.com
22.03.2023 14:28

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, yüksek enflasyonla mücadeledeki kararlılığını yenileyerek, "Halk bir şeyden emin olabilir, fiyat istikrarını sağlayacağız." dedi.

Lagarde, Frankfurt'ta ECB'nin bankacılık konferansında konuştu.

Çekirdek enflasyon dinamiklerinin hala güçlü olduğunu vurgulayan Lagarde, "Ancak halk bir şeyden emin olabilir; fiyat istikrarını sağlayacağız ve enflasyonu orta vadede yüzde 2'ye geri getirmek pazarlık edilemez." dedi.

Lagarde, ECB faiz artırımlarının ekonomi üzerinde etkisini yeni göstermeye başladığını da belirterek, son dönemde bankacılık sektöründe yaşanan kargaşa sonucu bu etkilerin daha da güçleneceğini kaydetti.

"ECB, gerekirse harekete geçmeye ve likidite desteği sağlamaya hazır"

Christine Lagarde, Avrupa bankacılık sektörünün, güçlü sermaye ve likidite pozisyonları sayesinde dirençli olduğunu vurguladı.

Lagarde, mevcut piyasa gerilimleri göz önüne alındığında ECB'nin, "gerekirse harekete geçmeye ve likidite desteği sağlamaya hazır olduğu" mesajını verdi.

ECB faiz artırımı konusunda taahhütte bulunmayan Lagarde, ECB'ye ekonomik verilerin rehberlik edeceğini belirtti.

Bu arada, birkaç ay içinde ana faiz oranlarını 6 kez artıran ECB'nin finansal piyasalarda belirleyici olan mevduat faiz oranı şu anda yüzde 3,5 seviyesinde bulunuyor.

Öte yandan, Euro Bölgesi'nde enflasyon "inatla" yüksek kalmaya devam ediyor. Euro Bölgesi'nde ocakta yüzde 8,6 olan yıllık enflasyon, şubatta yüzde 8,5 olarak ölçüldü.

Orta vadede yüzde 2'lik enflasyon hedefleyen ECB'nin yine kendi tahminlerine göre ise bu hedefin tutturulması uzun süre alacak.

REKLAMI KAPAT X