Ek MTV’nin iptali istemiyle açılan davada kritik tarih belli oldu

Okuma Süresi: 1 Dakika
Ek MTV’nin iptali istemiyle açılan davada kritik tarih belli oldu
Doviz.com
21.09.2023 20:58

CHP tarafından Ek MTV'nin anayasaya aykırı olduğu iddiasıyla dava açılmasının ardından ek MTV'nin iptali için görüşülecek davanın kritik tarihi de belli oldu.

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle oluşan finansman ihtiyacı dolayısıyla tüm taşıtlarda 2023 yılı için bir defaya mahsus olarak iki katı MTV alınmasına yönelik karar alındı.

Ek MTV'nin birinci taksitinin son ödeme süresi 6 Eylül'e kadar uzatılmıştı. Vergiyi ödemeyen yurttaşların ise araçlarını satamayacağı, trafikten çekemeyeceği, hurdaya ayıramayacağı veya yurt dışına çıkaramayacağı bildirilmişti.

İLGİLİ HABER Ek MTV’de süre doldu ancak belirsizlik sürüyor 6 Şubat depremi için kaynak oluşturmak amacıyla getirilen Ek MTV'de süre dolmasına rağmen belirsizlik sürüyor. Buna göre AYM konuya ilişkin iptal başvurusunu hala karara bağlamazken, vatandaş ise ne yapacağını bilmiyor. Peki, Ek MTV’de ödeme ya da ödememe durumuna göre hangi sonuçlarla karşılaşılabilir? İşte detaylar..

Düzenleme yargıya taşındı

Kararın ardından CHP ise ek MTV düzenlemesini yargıya taşıdı.

CHP, 15 Temmuz tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 7456 sayılı "6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremlerin Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafisi İçin Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi İhdası ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun"un bazı hükümlerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine (AYM) başvurmuştu.

28 Eylül’de görüşülecek

Anayasa Mahkemesi’nin vereceği karar kamuoyunda bir beklenti oluştururken, ek MTV'nin iptalinin görüşüleceği kritik tarih de belli oldu.

Habertürk'ün aktardığına göre, Yüksek Mahkeme ek MTV uygulamasının iptal istemini 28 Eylül’de görüşecek.

Etiketler: Ek MTV vergi AYM dava
REKLAMI KAPAT X