Ekim ayı sigara zammıyla başlıyor: Hangi sigara grubunda ne kadar zam bekleniyor?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Ekim ayı sigara zammıyla başlıyor: Hangi sigara grubunda ne kadar zam bekleniyor?
Doviz.com
30.09.2023 20:10

Eylül ayının başlarında gelen 5 TL’lik sigara zamlarının ardından bir sigara grubunun ekim ayını zamla karşılayacağı bildirildi. İşte zamlanacak sigara grubu ve zam tarihi..  

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği (TBYD) Başkanı Erol Dündar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda sigara fiyatlarına zam geleceğini duyurdu.

TBYD Başkanı Dündar konu ile ilgili açıklamasında sigara zammının detaylarını paylaşarak, Esse markasını bünyesinde bulunduran KT&G isimli sigara grubuna 5 lira zam geleceğini söyledi.

Buna göre Dündar, konuyla ilgili paylaşımında zammın 2 Ekim tarihinden itibaren geçerli olacağını belirterek zamlı fiyat listesini paylaştı.

Kaynak: Erol Dündar - X

Diğer markalarda da zam bekleniyor

Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 5 TL'lik sigara zammının diğer markalarda da beklendiğini duyurdu.

Hatırlanacağı üzere eylül ayının başında pek çok sigara grubu fiyatlarına 5 TL'lik zam yapmıştı.

Böylelikle birçok markadaki en ucuz sigara fiyatı 46-47 TL'ye çıkmış; en pahalı sigara fiyatı ise 51 TL ile 55 TL arasında değişkenlik göstermişti.

İLGİLİ HABER Üç sigara grubuna daha zam geldi Eylül ayına girilmesiyle birlikte sigara fiyatları da zamlı listelerini yayımlamaya başladı. Buna göre Philip Morris ve JTİ grubunun ardından 3 sigara grubuna daha zam geldi.

Sigaranın başlıca zararları nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre küresel çapta yaklaşık 1,2 milyar kişinin sigara kullandığı tahmin edilirken; sigara içen kişiler, kendilerine zarar verdikleri gibi çevrelerinde bulunan kişilerede zarar vermektedir. Bu duruma ise pasif içicilik denilmektedir. Peki sigaranın başlıca zararları nelerdir?

Öncelikle sigaranın en büyük zararını %10-15 kilo eksikliği ve zeka geriliği ile anne karnındaki bebekler görmektedir.

Tütün içinde bulunan Karbonmonoksit, Nikotin, Katran gibi zararlı maddeler, akciğer kanseri başta olmak üzere solunum sistemi hastalıklarından olan bronşit ve amfizeme gibi hastalıklara neden olmaktadır.

Öte yandan sigarada bulunan Karbonmonoksitin kandaki oksijeni yok etmesiyle damarlarda kolestrol depolanmakta ve bunun neticesinde kalp krizi riski artmaktadır.

Sigara içmek ayrıca yemek borusu ile midede ülser ve kanama riskini artırmakta, pankreas kanseri riskini de kuvvetlendirmektedir.

Ayrıca, sigara içen erkeklerin içmeyenlere oranla ellerinde ve parmaklarında daha sık sararmalar görülmektedir.

REKLAMI KAPAT X