Ekonomi Koordinasyon Kurulu’ndan enflasyon mesajı

Okuma Süresi: 1 Dakika
Ekonomi Koordinasyon Kurulu’ndan enflasyon mesajı
Doviz.com
03.04.2024 18:43

Enflasyonun masaya yatırıldığı Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısının ardından yapılan açıklamada, para politikasındaki sıkı duruşun, maliye politikasıyla destekleneceği ifade edildi.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, temel öncelik olan enflasyonla mücadelenin sürdürüleceği belirtilirken, para politikasında sıkı duruşun ihtiyatlı maliye politikasıyla desteklenmesiyle yılın 2. yarısında yıllık enflasyonda belirgin gerileme beklendiğinin altı çizildi.

İLGİLİ ANALİZ Enflasyon rakamları para politikasında gevşemeye yol açar mı? Enflasyon, mart ayında sıkılaşma politikasının etkisiyle beklentilerin altında kaldı. Verinin ardından ise enflasyonla mücadele kapsamında atılacak yeni adımlar merak konusu oldu.
REKLAMI KAPAT X