Ekonomik güven endeksi Kasım’da yükseldi

Okuma Süresi: 2 Dakika
Ekonomik güven endeksi Kasım’da yükseldi
Doviz.com
29.11.2018 10:05

(DHA) – Ekonmomik güven endeksi Kasım ayında, Ekim ayındaki 67.5 değerinden yüzde 9.1 artışla 73.7’ye yükseldi.
Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması, genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ekonomik güven endeksindeki artış tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.
Kasım ayında;
- tüketici güven endeksi 59.6 değerine,
- reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi 96.8 değerine,
- hizmet sektörü güven endeksi 79.8 değerine,
- perakende ticaret sektörü güven endeksi 90.7 değerine yükselirken,
- inşaat sektörü güven endeksi 56.6 değerine geriledi.
Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endeks olan Ekonomik güven endeksi, tüketici güven endeksi ve mevsim etkilerinden arındırılmış reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor.
 Ekonomik güven endeksi hesaplamasında, her bir sektörün ağırlığı o sektörün normalleştirilmiş alt endekslerine eşit dağıtılarak uygulanmakta, güven endekslerine doğrudan uygulanmıyor.
Bu kapsamda tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait toplam 20 alt endeks hesaplamada kullanılıyor.
Ekonomik güven endeksinin hesaplamasında kullanılan alt endeksler her ayın ilk iki haftasında derlenen veriler kullanılarak hesaplanıyor. 

REKLAMI KAPAT X