Ekonomiye güvende sınırlı toparlanma

Okuma Süresi: 2 Dakika
Ekonomiye güvende sınırlı toparlanma
Doviz.com
28.09.2023 10:26

Ekonomik Güven Endeksi, ağustos ayında 94,1 seviyesinde iken, eylül ayında 95,4 değerini aldı. Böylelikle veri eylül ayında sınırlı bir toparlanma olduğuna işaret etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin Ekonomik Güven Endeksi verilerini yayımladı.

Buna göre Ekonomik Güven Endeksi, eylül ayında %1,3 artışla 95,4 değerini aldı.

Bir önceki aya göre eylül ayında tüketici güven endeksi %5,1 oranında artarak 71,5 değerini, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi %0,5 oranında artarak 105,1 değerini, hizmet sektörü güven endeksi %2,0 oranında azalarak 113,0 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi %3,0 oranında artarak 117,7 değerini, inşaat sektörü güven endeksi %1,0 oranında artarak 88,3 değerini aldı.

Ekonomik güven endeksi, Eylül 2023

Kaynak: TÜİK

Ekonomik güven endeksi, güven endeksleri ve değişim oranları, Eylül 2023

Kaynak: TÜİK

Ekonomik Güven Endeksi nedir, neyi ölçer?

Ekonomik güven endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endekstir. Endeks, tüketici güven endeksi, mevsim etkilerinden arındırılmış reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşmaktadır.

Ekonomik güven endeksi hesaplamasında, her bir sektörün ağırlığı o sektörün normalleştirilmiş alt endekslerine eşit dağıtılarak uygulanmakta, güven endekslerine doğrudan uygulanmamaktadır. Bu kapsamda tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait toplam 20 alt endeks hesaplamada kullanılmaktadır.

Ekonomik güven endeksinin hesaplamasında kullanılan alt endeksler her ayın ilk iki haftasında derlenen veriler kullanılarak hesaplanmaktadır.

Ekonomik güven endeksinin 100'den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği; 100'den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği göstermektedir.

REKLAMI KAPAT X