Elektrikli otomobillerde ÖTV matrahı değişti: Araç fiyatları nasıl etkilenecek?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Elektrikli otomobillerde ÖTV matrahı değişti: Araç fiyatları nasıl etkilenecek?
Doviz.com
18.11.2023 10:35

Motor gücü 160 kilovatın altında ve yüzde 10 özel tüketim vergisine tabi sadece elektrikli otomobiller için esas alınan matrah eşiği 1 milyon 250 bin liradan 1 milyon 450 bin liraya yükseltildi. Peki, bu değişiklik ne ifade ediyor? İşte detaylar..

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, motor gücü 160 kW altındaki sadece elektrik motorlu olan binek otomobiller için ÖTV oranına esas matrahta değişikliğe gidildi.

Kararla, yüzde 10 ÖTV oranına tabi olan söz konusu otomobiller için esas alınan matrah eşiği 1 milyon 250 bin liradan 1 milyon 450 bin liraya çıkarıldı.

160 Kw üzerindeki elektrikli otomobillerde ise matrah aynı kaldı.

Buna göre yeni matrah düzenlemesi sonrasında ÖTV matrah dilimleri şöyle listelendi:

Kaynak: EBS Danışmanlık

Değişiklikle ne amaçlanıyor?

ÖTV matrahındaki değişiklik ile sadece elektrikli motora sahip olup söz konusu matrah eşiğine giren otomobillere daha düşük maliyetle ulaşılabilmesi hedefleniyor.

Düzenlemeyle konvansiyonel yakıtla çalışan otomobillere olan talebin egzoz gazı salımı bulunmayan otomobillere yönelmesi teşvik edilirken, çevre kirliliğinin azaltılmasına da katkı sağlanması amaçlanıyor.

Araç fiyatları nasıl etkilenecek?

Yeni uygulamayla 160 Kw altında elektrikli bir otomobilin fiyatı 1 milyon 450 bin lira olduğunda yüzde 10 ÖTV oranına tabi tutulacak. Bu aracın satış fiyatı 1 milyon 450 bin 1 lira olursa, ÖTV vergi oranı yüzde 40 olarak tespit edilecek ve fiyatı da ÖTV’deki artışla birlikte yükselmiş olacak.

Eski düzenlemede 160 Kw altındaki 1 milyon 250 bin lira ile 1 milyon 450 bin lira arasındaki elektrikli araçlarda uygulanan yüzde 40 ÖTV oranının yüzde 10’a çekilmiş olması bu aralıktaki araç fiyatlarında geri çekilme olabileceğini gösteriyor. Böylelikle fiyat ayarlamaları yapılarak bazı araçların da yüzde 10'luk dilime alınması bekleniyor.

Düzenlemeyle ayrıca 1 milyon 250 bin altında kalan ve ÖTV dilimi nedeniyle fiyat artıramayan elektrikli araçlarda, 200 bin liralık fiyat artışının da önü açılmış bulunuyor. Buna göre 1 milyon 250 bin altındaki araç markalarına 200 bin liralık fiyat artışına giderek ÖTV dilimini yüzde 10 baremi içinde tutma imkanı tanınıyor.

Ancak bu beklentiler, motor gücü 160 kilovatın altındaki sadece elektrikli araçları kapsıyor. 

Benzin, LPG ya da dizel araçlarda ÖTV matrah değişikliği var mı?

Son alınan kararla birlikte benzin, LPG ya da dizel yakıtlı araçlar için herhangi bir ÖTV matrah değişikliği açıklanmadı. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın talebi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı olmadan ÖTV matrahlarında değişiklik yapılamıyor.

İLGİLİ HABER VERY, piyasaya girmeye hazırlanıyor VERY, Türkiye'nin elektrikli araçta ikinci markası olarak piyasaya girmeye hazırlanıyor. Peki, VERY'nin ortalama satış fiyatı ne kadar olacak, seri üretim ne zaman başlayacak? İşte detaylar..
REKLAMI KAPAT X