Emeklilerin promosyon ödemeleri bugün başlıyor

Okuma Süresi: 2 Dakika
Emeklilerin promosyon ödemeleri bugün başlıyor
Doviz.com
28.03.2024 09:55

Emeklilerin banka promosyon tutarlarında artışa gidilmesinin ardından promosyon ödemeleri bugünden itibaren yatırılmaya başlanacak.

Kamu bankalarının emekliler için promosyon tutarı netleşmişti. Buna göre kamu bankalarının emeklilere 8 bin ila 12 bin lira arasında ödeme yapacağı bildirilmişti.

İLGİLİ HABER Erdoğan'dan emekliler için promosyon açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kamu bankaları bu yılki promosyon ödemelerini 8 bin ile 12 bin lira arasında belirledi. Diğer bankaların da bu rakamların altında kalmayacağına inanıyorum" dedi

Başvuruları devam eden promosyonlara ilişkin başvuru işlemini tamamlayanlara ise ödemeler bugünden itibaren yatırılmaya başlanacak.

Başvuru nasıl yapılacak?

Promosyonlar için başvuru, bankalardan ya da e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Bankalar emekliye promosyon için 3 yıl taahhüt istiyor. Daha avantajlı bir teklif olması durumunda banka değişikliği yapmak mümkün. Birden fazla emekli maaşı alanlar ise ayrı ayrı promosyon başvurusu yapabiliyor.

"Banka değişikliği yapılabiliyor"

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş merak edilenler hakkında "Hali hazırda promosyon alanlar da daha yüksek promosyon olması halinde önceki bankadan aldıkları promosyonu başka bankaya taşıyabilirler. Başka bankaya taşıma açısından herhangi bir cezai sorumluluk yoktur. Sadece almış oldukları promosyonun kullanılan döneme ait olan kısmı mahsup edildikten sonra kullanmadıkları kısmı bankaya iade etmeleri yeterlidir" şeklinde konuştu.

Karakaş, "Emekli maaşları dosya bazında alınmaktadır örneğin eşten dolayı dul maaşı alanlar dul maaşından dolayı bir promosyon alabilirler. Kendileri de emekliyse kendi hesaplarından da ayrıca promosyon almaları mümkündür" dedi.

16 milyon kişi promosyon kapsamında

Dul yetim aylığı alan hak sahiplerine de en az 5 bin lira promosyon ödemesi yapılacak. Banka promosyon düzenlemesinde yaklaşık 16 milyon kişi kapsamda bulunuyor.

İLGİLİ HABER Hangi banka emekliye ne kadar promosyon veriyor? Kamu bankalarının emeklilere 8 ila 12 bin lira arasında promosyon ödeyeceğinin açıklanmasının ardından özel bankaların promosyon tutarlarını sizler için derledik..
REKLAMI KAPAT X