Emekliye ek zamda gözler Kabine'de: Kabine toplantısı ne zaman?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Emekliye ek zamda gözler Kabine'de: Kabine toplantısı ne zaman?
Doviz.com
15.01.2024 13:43

Kabine toplantısı, emekliye ek zam düzenlemesi için bekleyen binlerce vatandaşın gündeminde yer almaya devam ediyor. Peki, Kabine toplantısı ne zaman yapılacak? İşte detaylar..

Kabine toplantısının ne zaman yapılacağı, Türkiye gündemini ve ekonomiyi yakından takip eden vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor.

Memur ve memur emeklisinin yüzde 49,25'lik maaş artışına karşın, işçi ve Bağkur emeklisinin zam oranının 37,57'de kalması kamuoyunda beklentilere yol açmıştı. Bu durumun ardından vatandaşların odağı ise Kabine'den çıkacak olan emekliye ek zam düzenlemesine çevrildi.

Kabine toplantısı ne zaman yapılacak?

Kabine toplantısı tarihine yönelik araştırmalar hız kazandı. Son olarak 6 Aralık tarihinde toplanan Kabine, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yoğun takvimi nedeniyle 5 haftadır yapılamıyordu.

2024 yılının ilk Kabine toplantısının ise 16 Ocak 2024 Salı günü yapılması bekleniyor.

Kabine toplantısının gündeminin ise emekliye ek zam, en düşük emekli maaşı düzenlemesi ve öğretmen atamaları olması bekleniyor.

Cevdet Yılmaz'dan ek zam açıklaması

Konuyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Daha düşük gelirli olanları destekleme politikası söz konusu. Bu yaklaşımımız devam ediyor elbette, en düşük emekli alanlara dönük olarak da ne yapabiliriz diye çalışıyoruz. Bunları hükümetimiz Kabine'de tartışacaktır önümüzdeki günlerde, Kabine'de bir ele alınacaktır diye düşünüyorum, ardından da Meclis’imizin takdirine sunulacaktır.

Henüz bir tarih bilmiyorum doğrusu ama uygun bir zamanlamayla yapılacaktır elbette. Kabine'de bu konular ele alınabilir, dolayısıyla bir şekilde bu karar verilir Hükümet tarafından ve daha sonra asıl Meclis’te tabii bu düzenlemeler söz konusu olacak, orada da Çalışma Bakanlığımızın bir paketi var." ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER Emeklinin maaş zamları e-Devlet'e yansıdı: Cevdet Yılmaz'dan emekli maaşlarına ilişkin açıklama Ekonomi yönetimi 2024 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olacak emekli maaşlarına yönelik ek bir düzenleme yapmaya hazırlanırken, SGK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan yüzde 37,57 zam oranına göre hesaplanmış yeni maaş bilgileri e-Devlet uygulamasına yansıtıldı.
REKLAMI KAPAT X