Emekliye ek zamda sona gelindi

Okuma Süresi: 2 Dakika
Emekliye ek zamda sona gelindi
Doviz.com
12.01.2024 11:39

SSK ve Bağkur emekli zamlarında iyileştirme yapılmasına yönelik çalışmada sona gelindi. En düşük emekli aylığının yükseltilmesine yönelik farklı senaryoların yer aldığı çalışmanın Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacağı bildirildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 3 Ocak'ta yüzde 64,77 olarak açıklanan 2023 yılı enflasyon rakamıyla memur ve emeklilerin maaş artış oranı da netleşti.

Memur ve memur emeklisinin yüzde 49,25'lik maaş artışına karşın, işçi ve Bağkur emeklisinin zam oranının 37,57'de kalması kamuoyunda beklentilere yol açmıştı.

Beklentiler üzerine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz koordinasyonunda çalışmalara başlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Hazine ve Maliye bakanlıkları düzenleme için hazırlıklarını tamamladı.

Çalışma Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak

Mevcutta 7 bin 500 lira olarak uygulanan en düşük emekli aylığının yükseltilmesine yönelik farklı senaryoların yer aldığı çalışma, gelecek hafta yapılacak Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak.

Kabinedeki değerlendirmelerin ardından neticelendirilecek çalışma, kamuoyuyla paylaşılacak ve yasalaşması için Meclis'e sevk edilecek.

Neden zam farkı oluştu?

Memur ve memur emeklileri sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkına hak kazanıyor. Toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklileri yüzde 15 zam alacak. Buna ek olarak önceki 6 aydan yüzde 29,78'lik enflasyon farkına hak kazandılar. Bu da kümülatif olarak yüzde 49,25 zam anlamına geliyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise 6 ayda bir oluşan enflasyon kadar zam alıyor. Son 6 aydaki enflasyon yüzde 37,57 olduğu için işçi ve esnaf emeklilerinin zam oranı bu seviyede kaldı.

Emekliye ek zamda 3 formül

Sabah'ın haberine göre yapılan çalışmalarda 3 ihtimalli bir iyileştirmenin gündeme geldiği belirtiliyor. Bu ihtimallere göre artış beklentileri şöyle:

Kök Maaş+Oransal Zam+Enflasyon Farkı: Burada kök aylıklara düşükten başlamak üzere bir artış yapılıp belli bir seviyeye çekilmesi sonra da yüzde 37,57'lik 6 aylık enflasyon artışının eklenmesi bekleniyor.

Kök Maaş Artışı+Enflasyon Farkı: Bu ihtimalle kök aylıklara seyyanen zam yapılması yerine belli bir seviyeye çekilerek kademeli olacak bir oransal zam yapılması bekleniyor. Sonra da ortaya çıkan yeni kök maaşa yüzde 37,57'lik enflasyon artışının eklenebileceği düşünülüyor.

Kök Maaşların 7.500 TL Olması + Enflasyon Farkı + Refah Payı: Bu ihtimalde ise tüm kök aylıkların şu anda taban maaş olan 7 bin 500 TL'ye yükseltilmesi bunun üzerine yüzde 37,57 oranındaki enflasyon artışı ve belirlenecek refah payı puanın eklenmesi bulunuyor.

REKLAMI KAPAT X