En fazla açık iş ilanı olan meslekler: İşverenlerin talep ettiği beceriler

Okuma Süresi: 2 Dakika
En fazla açık iş ilanı olan meslekler: İşverenlerin talep ettiği beceriler
Doviz.com
12.10.2023 13:14

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, İŞKUR tarafından hazırlanan rapora göre Türkiye'de 272 bin 419 adet "açık iş ilanı" olduğunu söyledi. İşte ilgili rapora göre en fazla ilanı olan meslekler ve talep edilen beceriler...  

Bakan Işıkhan, en fazla işçi talep eden sektörler ile en fazla işçi aranan meslekleri belirlemek amacıyla İŞKUR tarafından hazırlanan Açık İş İstatistikleri Araştırması ile ilgili yaptığı açıklamada, iş gücü piyasasının ihtiyaçlarını tespit ederek iş arayanların istihdama katılımını kolaylaştırıcı adımlar atmaya devam ettiklerini belirtti.

Bakan Işıkhan'ın atıfta bulunduğu rapora göre ise Türkiye genelinde 1 ve üzeri çalışanı olan 16 bin 778 işletme ile 14-31 Ağustos 2023 arasında görüşülerek yapılan araştırma, açık iş sayısının bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 29,3 oranında arttığını ve açık iş (işveren tarafından talep edilen-ihtiyaç duyulan eleman) sayısının 272 bin 419 olduğunu ortaya koydu.

Açık iş oranının en yüksek olduğu sektörlerin başında ise "bilgi ve iletişim", "inşaat" ve "imalat" sektörleri geldi.

Kaynak: İŞKUR - Açık İş İstatistikleri

Açık işlerde talep edilen beceriler 

İŞKUR, Uluslararası Meslek Sınıflandırması’na göre tasnif edilen ana meslek gruplarının talep ettikleri becerileri ise şöyle listeledi: 

Kaynak: İŞKUR - Açık İş İstatistikleri

En fazla açık iş ilanı olan meslekler

Açık iş oranın en yüksek olduğu mesleklerin başında ise silahsız özel güvenlik görevlisi, garson ve paketleme işçisi meslekleri yer aldı.

Bu meslekleri sırasıyla alçı dekorasyoncu, satış danışmanı, temizlik görevlisi, makineci, inşaat işçisi, düz dikiş makineci ve konfeksiyon işçisi takip etti.

 

Kaynak: İŞKUR - Açık İş İstatistikleri

İLGİLİ HABER TÜİK açıkladı: En çok kazandıran üniversite bölümleri belli oldu TÜİK, 2022 yılına ait Yükseköğretim İstihdam Göstergeleri'ni açıkladı. Böylelikle aylık ortalama kazancı en yüksek bölümler de belli oldu.
REKLAMI KAPAT X