ENAG enflasyon rakamlarını açıkladı

Okuma Süresi: 1 Dakika
ENAG enflasyon rakamlarını açıkladı
Doviz.com
03.04.2024 09:15

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), mart ayına yönelik enflasyon hesaplamasının sonuçlarını paylaştı.

ENAG'ın açıkladığı verilere göre mart ayında aylık enflasyon yüzde 5,68, yıllık enflasyon ise yüzde 124,63 oldu.

Enflasyon rakamları için öncü bir gösterge olan İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) İstanbul perakende fiyat endeksi ise pazartesi günü yayımlanmıştı.

Buna göre İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) verileri, İstanbul'da mart ayında perakende fiyatların aylık yüzde 3,93, yıllık ise yüzde 78,25 artış gösterdiğini ortaya koymuştu.

İLGİLİ HABER İstanbul'un mart ayı enflasyonu belli oldu İTO, İstanbul'da mart ayında perakende fiyatların aylık %3,93, yıllık ise %78,25 artış gösterdiğini açıkladı.

ENAG ve İTO tarafından paylaşılan enflasyon rakamları sonrasında gözler ise TÜİK'in saat 10.00 itibarıyla açıklayacağı resmi enflasyon verilerinde olacak.

TÜİK'in açıklayacağı enflasyon verisi, memur ve emeklilere temmuz ayında yansıyacak maaş zammı üzerinde de etkili olacak. Net rakam ise nisan, mayıs ve haziran aylarına ilişkin enflasyon verilerinin açıklanmasıyla kesinlik kazanacak.

TCMB Başkanı Karahan’dan enflasyon mesajı

Öte yandan dün, TCMB Başkanı Fatih Karahan, Türkiye Bankalar Birliği yönetimi ile bir araya gelmişti.

Karahan, burada yaptığı açıklamada, aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşürecek sıkı parasal koşulları sürdüreceklerinin altını çizmişti.

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ise TCMB ile iletişimlerinin çok iyi bir düzeyde olduğunu belirterek, toplumsal refah artışı ile kapsayıcı ve sürdürülebilir büyüme için kritik önemde olan enflasyonla mücadeleye olan desteklerini dile getirmişti.

İLGİLİ HABER TCMB Başkanı Karahan’dan enflasyon mesajı Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetimi ile bir araya gelen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, "Aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşürecek sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz." diye konuştu.
Etiketler: ENAG İTO TÜİK enflasyon
REKLAMI KAPAT X