Euro Bölgesi'nde PMI endeksleri uzun süre sonra umut verdi

Okuma Süresi: 2 Dakika
Euro Bölgesi'nde PMI endeksleri uzun süre sonra umut verdi
Doviz.com
24.01.2023 13:19

Euro Bölgesi'nde PMI endeksleri, ekonominin 7 ay sonra ilk kez büyüdüğünü gösterirken; bu durum, bölge ekonomisinin yumuşak iniş yapabileceğine dair iyimserliği artırdı.

S&P Global'in verilerine göre Euro Bölgesi'nde imalat ve hizmet sektörlerini kapsayan bileşik PMI endeksi ocak ayında 49,3'ten 50,2'ye yükseldi. Beklenti 49,8'di. Endeks böylece haziran ayından beri ilk kez kritik 50 eşiğini aşmış oldu.

Endeksin 50'nin üzerinde değer alması sektörde büyümeye işaret ederken, 50'nin altında bir değer daralma yaşandığını gösteriyordu.

Bölgede hizmet PMI endeksi ise 50,7'ye yükseldi. Beklenti 50,1' seviyesiydi.

İmalat PMI endeksi ise 48'e yükseldi. Bu, 5 ayın en yüksek seviyesine işaret etse de hala daralma bölgesinde kalındığını gösterdi. Beklenti ise 48,5 seviyesiydi.

S&P Global Şef Ekonomisti Chris Williamson Euro Bölgesi ekonomisinin istikrar kazanmasının bölgenin durgunluktan kaçabileceğine dair bir kanıt olduğunu söyledi.

Enflasyondaki yavaşlama, enerji kriziyle mücadele eden Euro Bölgesi'nde hava koşullarının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi ve tedarik zinciri sıkıntılarındaki azalma gibi faktörler ekonomiye dair iyimserliğe neden oluyor. Ancak yine bugün bölgenin en büyük 2 ekonomisi olan Almanya ve Fransa'da açıklanan veriler hala tablonun sıkıntılı olduğunu ortaya koydu.

Almanya'da ise hizmet PMI endeksi 50,4'e yükselerek tahminleri aştı. Sektör böylece hazirandan beri ilk kez büyüme gösterdi. İmalat PMI ise Almanya'da 47 ile 48'lik tahminin altında kaldı.

Fransa'da ise hizmet PMI endeksi 49,2'ye düşerken imalat PMI 50,8 ile 49,5'lik tahmini aştı.

REKLAMI KAPAT X