Euro Bölgesi’nde ve AB Bloğunda Ekonomik Güven Azaldı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Euro Bölgesi’nde ve AB Bloğunda Ekonomik Güven Azaldı
Doviz.com
28.02.2018 09:36

Avrupa Komisyonu’nun Salı günü açıkladığı Şubat 2018 İşletme ve Tüketici Araştırmaları sonuçlarına göre Şubat ayında Ekonomik Hissiyat Endeksi (ESI) Euro Bölgesinde 0,8 puan azalarak 114,9’dan 114,1’e gerilerken, 114,0 olan beklentiyi karşıladı.  ESI endeksi,   AB Bloğunda ise 0,5 puan gerileyerek  114,8’den 114,3’e inmesine rağmen tarihsel olarak yüksek seviyelerde seyretmeye devam etti.   Endeks her iki bölgede de Aralık ayından beri düşmeye devam ediyor. 

 

Hizmet sektörü haricindeki tüm sektörlerde hissiyat geriledi.  Euro Bölgesinde, ESI endeksi en fazla  İtalya’da (1,5), en az Hollanda’da (0,4) yükselirken, en fazla Fransa’da (-2,7) ve Almanya’da (-1,6) ve en az İspanya’da geriledi (-0.7).

 

İstihdam planları küçük sanayi ve inşaat sektöründe aşağı yönde revize edilirken, hizmet ve perakende sektöründe önemli oranda geriledi. Perakende ve inşaat sektörlerinde satış fiyatı beklentileri  gerilerken, sanayi ve hizmet sektörlerinde değişmedi.  Tüketicilerin fiyat beklentileri Şubat ayında geriledi.

 

Tüketici Güveni

Tüketici güven endeksi her iki bölgede de en hızlı gerileyen endeks oldu.  Endeks Euro Bölgesinde 1,4’ten 0,1’e, AB Bloğunda ise 0,4’ten -0,3’e geriledi. 

 

Sanayi Sektörü Güveni

Hem Euro Bölgesinde hem de AB Bloğunda üretim beklentilerindeki önemli düşüş sanayi güvenindeki 1.0 puanlık  gerilemeye neden oldu. Euro Bölgesinde endeks 9,0’dan 8,0’e,  gerileyerek beklentileri karşılarken, AB Bloğunda ise 8,7^den 7,3’e geriledi. 

 

Hizmet Sektörü 

Hizmet Sektörü güven endeksi her iki bölgede de artış kaydetti.  Endeks, Euro Bölgesinde 16,8’den 17,5e,  AB Bloğunda ise 15,3’den 16,5’e yükseldi.

 

AB Bölgesi

AB Bloğunda ise ESI endekesi en çok İngiltere’de (-1,6) geriledi.    Euro Bölgesinde olduğu gibi sanayi sektörü ve tüketici güveni gerilerken, hizmet sektöründe arttı. 

 

Ancak, AB Bloğunda perkende ve inşaat sektörleri güveni de arttı.   AB Bloğunda finansal hizmetler sektörü güvenindeki gerileme Euro Bölgesine göre daha fazla oldu.  Euro Bölgesinde olduğu gibi tüketicilerin fiyat beklentileri geriledi. 

 

Satış fiyatı beklentileri Euro Bölgesinde 9,8’den 9,5’e, AB Bloğunda 11,9 ‘dan 10,7’ye geriledi.

REKLAMI KAPAT X