Fahiş fiyatla mücadelede yeni formül: Ambalaj üzerine tavsiye fiyat

Okuma Süresi: 1 Dakika
Fahiş fiyatla mücadelede yeni formül: Ambalaj üzerine tavsiye fiyat
Doviz.com
24.04.2024 14:57

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fahiş fiyatlarla mücadelede somut adımlar atılacağını bildirmesi sonrasında ambalajlar üzerine 'tavsiye fiyat' yazılması gündeme geldi.

Sabah gazetesinin haberine göre bakanlık üretici, toptancı ve perakendecilerle bir çalışma yapıyor. Buna göre ambalaj üzerine fiyat etiketi yapıştırılacak. Bu etiket, üçlü bir komisyon tarafından belirlenecek. Bu komisyonda bakanlık yetkililerinin de yer alması öngörülüyor.

Ambalajda yer alacak tavsiye fiyatı, ortak karar ile belirlenecek. Üretici, toptancı, perakendeci ürünün üzerine maliyet ve kârı ekleyerek bir fiyat çıkaracak.

Bu fiyat Ticaret Bakanlığı ile paylaşılacak ve onay alınacak. Belirlenen fiyat, üretim tarihiyle birlikte ambalaja basılacak. Böylece, etiket değişimi tüketiciler tarafından daha kolay takip edilebilecek.

Ürünlerin üzerinde fiyat yer aldığından, önceden daha ucuza alınmış bir ürünün yüksek fiyattan satışının da önlenmesi planlanıyor. Bu şekilde stokçuluğun da engellenmesi hedefleniyor.

İLGİLİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fahiş fiyatta somut adımlar atılacak Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yıl sonra gerçekleştirdiği Irak ziyaret ziyareti sonrasında yurda dönüşte uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan yaptığı değerlendirmelerde, "Kısa süre içinde somut birtakım adımlarla enflasyonu da artıran bu fahiş fiyatlara karşı mücadelemiz kesinlikle gerçekleşecektir" dedi.

 

REKLAMI KAPAT X