Fahiş kira artışlarına 331 bin TL'ye kadar para cezası

Okuma Süresi: 2 Dakika
Fahiş kira artışlarına 331 bin TL'ye kadar para cezası
Doviz.com
02.03.2023 12:34

Ticaret İl Müdürlükleri'nde yapılan değerlendirmelerde, "fahiş" kira artışları gerçekleştirenlere 331 bin liraya kadar para cezası verilebileceği belirtildi.

Ankara ve Diyarbakır Cumhuriyet başsavcılıklarının da konut satış ve kiralama bedellerinde ciddi artışlar yaşanması üzerine soruşturma başlattığı öğrenildi.

Sabah'tan Metin Can'ın haberine göre, 6 Şubat'ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından artan kiralar nedeniyle cumhuriyet başsavcılıkları soruşturma başlatırken, Ticaret İl Müdürlükleri ve Vergi Daireleri, denetimleri sıklaştırdı. Ticaret Bakanlığı da ilan siteleri üzerinden emlakçıları uyardı.

Mersin'de 7 bin liralık daireler, 14 bin lira oldu

Haberde verilen bilgilere göre, Kahramanmaraş'taki depremlerin ardından birçok ilde kiralık ve satılık konut fiyatları yükseldi. Kiraların yüzde 45'e varan oranlarda artmasına yol açtı. Satılık konutlarda da yükselişler yaşanıyor. Birçok ilde "fırsatçılar", müstakil arazi fiyatlarını da yükseltmiş durumda. Diyarbakır'da arazi fiyatları da ikiye katlandı. Resmi rakamlara göre, 500 bine yakın kişinin göç ettiği Mersin'de 7 bin liralık daireler, 14 bin TL'den kiraya verilmeye başlandı.

Konya'da bazı semtlerde 5 bin TL olan kiralar, 10 bin liraya kadar yükseldi. Ankara'da da daha önce 6 bin lira olan evler, şimdi 11 bin liradan kiralanıyor. Vatandaşların şikayetleri artınca denetimler sıklaştırıldı. Söz konusu illerde İl Ticaret Müdürlükleri, emlakçılara yönelik denetimler yapıyor. Ekipler, depremden önce ve sonraki kira fiyatlarını, sözleşmeleri ve komisyon fatura bedellerini inceliyor.

33 bin liradan başlıyor

Hazırlanan tutanaklar, Ticaret Bakanlığı Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu'na gönderiliyor. Fahiş fiyat artışı belirlenmesi halinde 33 bin lira ila 331 bin lira arasında ceza uygulanabiliyor.

Müfettişler,  piyasa bozucu eylem tespit ederse 100 bin liradan 2 milyon TL'ye kadar ceza uygulanabiliyor. Öte yandan, Ankara ve Diyarbakır Cumhuriyet başsavcılıkları da dün konut satış ve kiralama bedellerinde ciddi artışlar yaşanması üzerine soruşturma başlattı.

Savcılıklar, Türk Ceza Kanunu'nun 237. maddesindeki, "Fiyatları etkileme suçu"na dayanarak resen soruşturma yürütüyor.

REKLAMI KAPAT X