Fed Başkanı Powell, Jackson Hole'da konuştu: Daha fazla faiz artırımına açık kapı bıraktı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Fed Başkanı Powell, Jackson Hole'da konuştu: Daha fazla faiz artırımına açık kapı bıraktı
Doviz.com
25.08.2023 17:09

Fed Başkanı Jerome Powell, Jackson Hole toplantısında enflasyonla mücadelede daha dikkatli olunması çağrısında bulunarak, ek faiz artışlarının gelebileceğini belirtti.

Fed Başkanı Powell, Jackson Hole’da yaptığı konuşmada, enflasyonda ilerleme kaydedildiğini kabul etmekle birlikte, enflasyonun hala politika yapıcıların rahat hissettikleri seviyenin üzerinde olduğunu söyledi.

Öte yandan Powell, konuyla ilgili açıklamasında, "Enflasyon zirve noktasından aşağı inmiş olsa da, hala çok yüksek. Enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde hedefimize doğru ilerlediğinden emin olana kadar politikayı kısıtlayıcı bir seviyede tutma niyetindeyiz" ifadelerini kullandı.

Fed'in daha ileri hamleleri düşünürken esnek kalacağını da belirten Powell, yakın zamanda gevşemeye yönelik çok az işaret gördüklerini belirtti.

Risklerin iki yönlü olduğunu, hem çok fazla hem de çok az şey yapma riskinin bulunduğunu belirten Powell, "Çok az şey yapmak, hedefin üzerindeki enflasyonun yerleşik hale gelmesine izin verebilir ve nihayetinde para politikasının istihdam için yüksek bir maliyetle ekonomiden daha kalıcı enflasyonu çekip çıkarmasını gerektirebilir. Çok fazla şey yapmak da ekonomiye gereksiz yere zarar verebilir." dedi.

“Çoğu zaman olduğu gibi, bulutlu gökyüzü altında yıldızlara bakarak yol alıyoruz” diyen Powell, yeniden faiz artışı yapıp yapmama konusunda dikkatlice ilerleyeceklerinin ve bir sonraki faiz kararını verilere bağlı olarak alacaklarının altını çizdi.

Fed'in sonraki hamlelerinde neler etkili olacak?

Geçen yılki konuşması alışılmadık derecede kısa olan Powell, bu kez politika kararında dikkate alınacak faktörler hakkında daha ayrıntılı bilgi verdi.

Özellikle, enflasyonu üç temel ölçüye ayıran ve Fed'in en çok değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan çekirdek enflasyona odaklandığını söyleyen Powell, Çalışma Bakanlığı'nın tüketici fiyat endeksi yerine Ticaret Bakanlığı'nın bir ölçütü olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksini daha yakından takip ettiklerini söyledi.

Sözünü ettiği üç temel ölçü ise mallar, kira maliyetleri gibi konut hizmetleri ve konut dışı hizmetler olarak sıralandı.

Buna göre Powell, her üçünde de ilerleme kaydedildiğini ancak faiz oranı ayarlamalarına en az duyarlı olan konut dışı hizmetlerin ölçülmesi de en zor kategori olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bu sektörde on iki aylık enflasyon başlangıçtan bu yana yatay seyrediyor, ancak son üç ve altı ayda ölçülen enflasyonun düşmesi cesaret verici. Bu sektörün büyüklüğü göz önüne alındığında, fiyat istikrarının yeniden sağlanması için bu sektörde daha fazla ilerleme kaydedilmesi elzem olacaktır."

Piyasalar nasıl tepki verdi?

Ons altın fiyatı 1920 dolarda hareket ederken, Powell'ın konuşması sonrası geri çekilmesini hızlandırdı. Buna göre ons altın konuşma sonrasında 1908 dolara kadar geriledi.

Dolar endeksi ise konuşmanın ardından 104,21 seviyesine yükseldi.

ABD'de 10 yıllık tahvil faizi de, Powell'ın konuşması sonrası 1,10 baz puan düşerek %4,224 seviyesine geriledi.

REKLAMI KAPAT X