“Fed faiz artışlarına ara verirse büyük hata yapar”

Okuma Süresi: 2 Dakika
“Fed faiz artışlarına ara verirse büyük hata yapar”
Doviz.com
14.06.2023 11:22

Ünlü ekonomist Mohamed El-Erian, Fed’in bugün faiz artırımını pas geçmesi halinde büyük bir hata yapacağını söyledi.

Mohamed El-Erian, Fed’in haziran ayı toplantısında potansiyel olarak bir hata yapmaya çok yakın olduğunu belirtti.

Ünlü ekonomist, Financial Times’da pazartesi günü kaleme aldığı bir yazıda, faiz artırımını ‘atlamanın’ Fed’in önündeki üç seçenekten ‘potansiyel olarak en az istenen seçenek’ olabileceğine vurgu yaptı.

Yatırım şirketi PIMCO’un eski eş-CEO’su El-Erian, Fed’in yükselen fiyatları dizginleme çabalarının nasıl sonuç verdiği hakkında temmuza kadar çok az şey öğreneceğini belirterek, faiz artırımını pas geçme fikrini eleştirdi.

“Fed artış yapmalı”

El-Erian “Ek bir aylık veri, Fed’in politika aracının etkilerine ilişkin anlayışını değiştirmez. Son veriler, sürekli olarak ‘verilere bağlı’ olduğu konusunda ısrar eden bir merkez bankasının artış yapmasını destekliyor” dedi.

ABD işgücü piyasasının faiz artışlarına rağmen sıcak olmaya devam ettiğine işaret eden verilere atıfta bulunan El-Erian, Fed’in faiz artırımını atlamak yerine faizleri yeniden artırması ya da yüzde 3 ile yüzde 4 arasında yeni bir enflasyon hedefi benimseyerek sıkılaştırma kampanyasına ara verdiğinin sinyalini vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Faizlerin sabit kalması bekleniyor

Yatırımcılar, Fed’in temmuz ayında 25 baz puanlık faiz artırımı yapmadan önce haziran toplantısında faizleri mevcut seviyesinde tutmasını bekliyor.

Üst düzey politika yapıcılar tarafından desteklenen bu yaklaşım, Fed’in enflasyona karşı savaşını durdurmaya karar vermeden önce altı haftalık ekonomik verileri gözlemlemesine izin verecek.

İLGİLİ HABER Küresel piyasalar odağını Fed’e çevirdi ABD’de dün açıklanan enflasyon verisiyle beraber faiz artırımı yönündeki beklentiler iyice azalırken, Fed'in faiz kararını bugün TSİ 21.00'de açıklaması bekleniyor.
REKLAMI KAPAT X