Fed faiz kararını açıkladı! (26 Temmuz 2023 Çarşamba)

Okuma Süresi: 3 Dakika
Fed faiz kararını açıkladı! (26 Temmuz 2023 Çarşamba)
Doviz.com
26.07.2023 21:00

ABD Merkez Bankası (Fed), iki gün süren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından faizi 25 baz puan artırarak %5,25-%5.50 aralığına yükseltti.

Piyasaların genel beklentisi de, Fed’in politika faizini 25 baz puan artırması yönündeydi.

Küresel piyasalar, Fed’in açıkladığı faiz kararının ardından politika yapıcıların ekonomi ve faiz oranlarının gelecekteki seyrine ilişkin söyleyeceklerini yakından takip edecek.

Faiz kararı sonrası basına karşı konuşan Fed Başkanı Jerome Powell önümüzdeki dönemde gerekirse daha fazla sıkılaşmaya gidebilecekleri mesajını verdi.

Enflasyonun hala hedefin üzerinde olduğunu belirten Powell “enflasyon daha ılımlı hale geldi ama yüzde 2’lik hedefe ulaşmamız için önümüzde uzun bir yol var” dedi.

Powell enflasyonu düşürmekte kararlı olduklarını, gelecekteki faiz artışlarının veriye bağlı olacağını belirtti.

Son enflasyon verisinin beklenenden daha iyi geldiğini ancak tek veri ile hareket etmediklerini söyleyen Başkan “Eylül’de gelen verilere bağlı olarak faiz artırabiliriz ya da pas geçebiliriz” diye konuştu.

 

Bugünkü toplantıdan önceki kararlar şu şekildeydi

 

Son Fed faiz kararları nasıl gelişmişti, analistlerin beklentisi neydi?

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) son olarak haziranda beklentileri karşılayan şekilde politika faizini yüzde 5-5.25 aralığında sabit tutmuştu. Mart 2022'de ilk kez faiz artırımlarına başlayan FOMC yapılan on toplantının ardından ilk kez 'pas' demişti. Bu 10 toplantıda ise toplamda politika faizi 500 baz puan artırılmıştı.

Geçtiğimiz ay FOMC’un yayımladığı karar metninde faiz aralığının sabit tutulmasının, komitenin ek verileri ve bunun para politikası üzerindeki etkilerini değerlendirmesine imkan sağlayacağı ifade edilmişti. Açıklanan kararın hemen ardından düşüncelerini dile getiren Fed Başkanı Jerome Powell ise "Fed üyelerinin neredeyse tamamı yıl sonuna kadar daha fazla faiz artırımının uygun olacağını bekliyor" ifadelerini kullanmıştı.

Böylelikle geçen ayki 'pas' artırım döngüsünün sona erdiği anlamına gelmiyordu. Piyasalar, yapılacak toplantının ardından Fed'den 25 baz puanlık faiz artırım kararı geleceğine neredeyse kesin gözüyle bakıyordu.

CME FedWatch Tool'da 25 baz puanlık artırıma bu sabah itibarıyla yüzde 98.9 ihtimal veriliyordu. Piyasalar asıl olarak ise bugün karar metnini ve Powell'ın yapacağı açıklamayı dikkatle takip edecekti.

Eylül, kasım ve aralık toplantılarında alınacak kararlara dair ipuçlarını arayacak. Son açıklanan enflasyon verisinin umut verici olmasıyla bankanın sıkı para politikasına son verebileceğine yönelik öngörülerin fiyatlanmasına karşın enflasyonun hala yüksek seviyede bulunması ve yüzde 2 hedefine ulaşma konusuna ilişkin soru işaretleri devam ediyor.

İş gücü piyasası da bu belirsizlik ve ikilemleri tetikliyor. ABD'de tarım dışı istihdam haziranda 209 bin kişi artarak beklentilerin altında gerçekleşirken, işsizlik oranı yüzde 3,7'den 3,6'ya gerilemişti.

Analistler, tarım dışı istihdam verisinin beklentileri karşılayamamasına karşın iş gücü piyasasının hala güçlü seyrettiğini, Fed yetkililerinin sıkı para politikasını devam ettirmeye kararlı olabileceklerini belirterek, ülkedeki özel sektör istihdamı verisinin beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini kaydetti.

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 15 Temmuz ile biten haftada 228 bine gerileyerek 2 ayın en düşük seviyesine inmişti. ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısındaki gerilemenin ardından soru işaretlerinin daha fazla arttığını belirten analistler, ABD'de haftalık işsizlik başvurularındaki beklenmedik düşüşün daha güçlü bir istihdam raporuna işaret ettiğini söyledi.

Rabobank Kıdemli ABD Stratejisti Philip Marey, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede Fed'in politika faizini 25 baz puan artıracağı öngörüsünde bulunmuştu.

 

Etiketler: fed fed faiz kararı
REKLAMI KAPAT X