Fed faiz kararını ne zaman açıklayacak, beklenti ne yönde?

Okuma Süresi: 1 Dakika
Fed faiz kararını ne zaman açıklayacak, beklenti ne yönde?
Doviz.com
04.12.2023 16:59

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı dolar, altın, borsa ve kripto para yatırımcıları tarafından merakla bekleniyor. Peki, piyasaları doğrudan etkileme potansiyeline sahip karar ne zaman açıklanacak, beklenti ne yönde? İşte detaylar..

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) aralık ayı faiz kararı piyasa katılımcıları tarafından merakla bekleniyor.

Buna göre Fed’in faiz kararı için 12-13 Aralık tarihlerinde toplantı yapılacak ve 13 Aralık akşamı saat 21.00'de kritik faiz kararı açıklanacak.

Kritik karar öncesinde küresel enflasyon sorununu derinden hisseden ABD ekonomisinde yükselen faizlerin geri adım atması için beklentiler de ortaya çıkmaya başladı. Buna göre piyasa katılımcıları faizlerin Haziran 2024'ten itibaren düşüşe geçeceği, bu döneme kadar sabit kalacağı yönünde tahminde bulundu.

Fed'in faiz indirimine daha önce mayıs ayında başlayacağı tahmininde bulunan analistler, son revizeyle bu süreyi hazirana ötelemiş oldu.

Analistler ayrıca bu hafta ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin piyasaların beklentilerini değiştirebilecek potansiyelde olduğunu söyledi.

İLGİLİ ANALİZ Bu hafta piyasaların takip edeceği üç gelişme Aralık ayının ilk haftasında ABD tarım dışı istihdam verisi, Euro Bölgesi verileri ve ülkemizde de kasım ayı TÜFE verisi piyasalar tarafından yakından takip edilecek.

Fed, kasım ayında ne yapmıştı?

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutmuştu. Banka böylece 2 toplantı üst üste faizi değiştirmemişti.

REKLAMI KAPAT X