Fransız bankadan dolar/TL için kısa pozisyon önerisi

Okuma Süresi: 1 Dakika
Fransız bankadan dolar/TL için kısa pozisyon önerisi
Doviz.com
05.06.2023 14:38

Fransız yatırım bankası Societe Generale, üç aylık dönemde carry pozisyonlarında yüzde 10 kâr hedefiyle dolar/TL’de kısa pozisyon açılmasını önerdi.

Kurumun baş CEEMEA stratejisti Marek Drimal imzalı, 2 Haziran tarihli raporda, yaz sezonunda artan turist gelirlerinin dış dengeyi iyileştireceğini, buna ek olarak TCMB’nin faiz artırma ve bazı ortodoks politikaların dönme ihtimallerinin yükselmesinin “liranın carry cazibesinin artıracağı” öngörüldü.

Lira'nın yakın vadede forward sözleşmelerinden güçlü bir şekilde daha iyi performans göstermesini bekleyen Drimal, Dolar/TL ’nin 20,88’den kısa pozisyon açılmasını, 23 seviyesinden zarar-kes yapılmasını tavsiye etti.

Kurum ayrıca dolar/TL’nin önümüzdeki aylarda “yalnızca kademeli olarak” düşeceğini, üçüncü çeyreğin sonunda ise 21,50 seviyesinden fiyatlanabileceğini öngördü.

Notta ana riskler olarak geri dönülen politika ortodoksisine dair hayal kırıklığı oluşması ve yeni ekonomi yönetiminin ihracatı desteklemek için para birimini zayıflatması ihtimalleri gösterildi.

Kurum, politika faizinin 22 Haziran’da 650 baz puan artışla yüzde 15’e yükseltilmesini, ardından Temmuz ve Ağustos aylarında 500’er baz puan artırımlar gerçekleştirilmesini bekliyor.

REKLAMI KAPAT X