Google'dan Türkiye’deki reklamlara zam kararı

Okuma Süresi: 1 Dakika
Google'dan Türkiye’deki reklamlara zam kararı
Doviz.com
03.05.2024 13:39

Google'ın Türkiye'de yayınlanan reklamlar için uyguladığı Yasal İşlem Maliyeti oranının yüzde 5'ten yüzde 7'ye yükseldiği bildirildi.

Google’ın dijital reklam platformu Google Ads, Türkiye’de yayınlanan reklamlar için yapılan ödemelerden otomatik olarak ek kesinti yapıyor.

Google’dan müşterilere iletilen e-postaya göre Türkiye’deki ek ücretlerde güncellemeye gidildi.

Donanımhaber'in aktardığına göre 1 Temmuz’dan itibaren Türkiye’de yayınlanan reklamlardan yüzde 5 yerine yüzde 7 oranında Yasal İşlem Maliyeti (ROC) ücreti alınacak.

Google Ads’in 1 Kasım 2020’den günümüze kadar yüzde 5 oranında uyguladığı Yasal İşlem Maliyeti, böylelikle 1 Temmuz 2024’ten itibaren yüzde 7 oranında uygulanacak.

Örneğin kullanıcıların 100 TL'lik bir reklam harcaması için kartından 107 TL çekilecek.

Kaynak: Donanımhaber

Türkiye’de 2020 yılında yürürlüğe giren Dijital Hizmet Vergisi ile Google, Apple, Facebook gibi küresel teknoloji şirketlerinin ücretli dijital hizmetlerinden yüzde 7,5 oranında Dijital Hizmet Vergisi alıyor.

Google, müşterilerine yansıttığı Yasal İşlem Maliyeti ile Dijital Hizmet Vergisi gibi yükümlü olduğu vergileri ödüyor.

İLGİLİ HABER Google, Apple cihazlarda varsayılan arama motoru olmak için 20 milyar dolar ödedi Google, iPhone ve Mac cihazlardaki Safari'nin varsayılan arama motoru olması için Apple'a 2022 yılında 20 milyar dolar ödeme yaptı.

 

REKLAMI KAPAT X