Günlük kiralık evler için artık e-Devlet'ten başvuru yapılacak

Okuma Süresi: 1 Dakika
Günlük kiralık evler için artık e-Devlet'ten başvuru yapılacak
Doviz.com
28.12.2023 10:43

Konutların tek seferde 100 günden kısa süreli turizm amaçlı kiralanmasına yönelik belirlenen esaslara göre günlük kiralık evlerin izin belgesi için artık e-Devlet üzerinden başvuru yapılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan konutların turizm amaçlı kiralanması faaliyetlerinin düzenlenmesine ilişkin yönetmeliğe göre, e-Devlet üzerinden yapılmayan fiziki başvurular değerlendirilmeye alınmadan başvuru sahibine iade edilecek.

Üzerinde üst hakkı veya intifa hakkı bulunan konutlarda malik yerine hak sahibi tarafından başvuru yapılacak.

Aynı binada bulunan ve aynı kişi adına izin belgesi talep edilen konutlar için tek başvuru yapılacak. Başvuru sahibinin, aynı binada daha önce izin belgesi aldığı konutlar bulunması durumunda başvuruda bu konuda bilgi vermesi zorunlu olacak.

İzin belgesi düzenlendiği tarihten itibaren konutlarda 30 gün içinde denetim yapılacak. Bu konutlar belge düzenlendikten itibaren en az 2 yılda bir denetlenecek.

Yönetmelikle, bu kapsamda kiralanacak konutlarda sağlaması gereken asgari koşullar da belirlendi.

Buna göre izin belgeli konutun odaları ayrı ayrı sözleşmeye konu edilerek farklı kişilere kiraya verilemeyecek. Yönetmelik, 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girecek.

İLGİLİ HABER Günlük kiralık evlerde yeni dönemde neler değişecek? Turizm amaçlı konut kiralamaya ilişkin usul ve esaslar şekillenmeye başladı. Buna göre kimler izin alacak ve izinsiz işlemlerin cezası ne olacak gibi soruların yanıtları düzenleme ile birlikte belirlendi.
REKLAMI KAPAT X