Gürcistan Yatırım İçin Gazianteplileri Bekliyor

Okuma Süresi: 4 Dakika
Gürcistan Yatırım İçin Gazianteplileri Bekliyor
Doviz.com
24.11.2017 10:14

GAZİANTEP,(DHA)- GÜRCİSTAN'da çeşitli temaslarda bulunan Nizip Ticaret Odası (NTO) heyeti, resmi ziyaretleri kapsamında Ajara Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.

Ziyarete Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, Nizip Ziraat Odası Başkanı Sıdık Durmaz, Gaziantep Baro Başkanı İskender Kahraman, NTO Meclis Üyeleri Hüseyin Yaprak, Mehmet Yiğit, Mustafa Polat, Coşkun Güzel, Necip Öztürk ve NTO Üyeleri de katıldı. Gürcistan Ekonomi Bakan Yardımcısı Konstantine Megrelishvili  ve Ajara Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamaz Shavadze tarafından karşılanan heyet Ajara Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.


Toplantının açılış konuşmasını yapan Ajara Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamaz Shavadze "Gaziantep’i daha önce ziyaret etmiştim. İnşallah bu toplantı vesilesi ile siz değerli işadamlarımız ile daha yakın ilişkilerimiz olacaktır" dedi.


Bu tür ziyaretlerin iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlendireceğini belirten Ajara Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Shavadze, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
"Öncelikle toplantı öncesi Mehmet Özyurt başkanımla görüştük ve iki odayı kardeş oda yapmak istiyoruz. Gürcistan’da güzel iş imkanları bulunmaktadır, zaten halihazırda Türk iş adamlarımız bölgemizde yatırım ve ticaret yapmaktadırlar. Bu nedenle iki ülke arasındaki ilişkiler artarak devam etmektedir. Ülkelerimiz arasında çok sayıda ticaret anlaşması bulunmaktadır ve bu anlaşmalar diğer ülkelere örnek olacak düzeydedir. Bu güzel ilişkilerin içerisinde Nizip’li iş adamlarını da görmek bizi sevindirecektir. Bir şeyi özellikle belirtmek istiyorum bizim odamızı sizin odanız gibi görün her konuda size yardımcı olmaya hazırız. Bizim diğer ülkelerle ticaret anlaşmalarımızdan dolayı Türk işadamları ve Gürcistan işadamları birleşerek başka ülkelere ortak yatırım da yapabilirler. Gürcistan’a ve Odamıza hoş geldiniz inşallah bu görüşmelerimizin faydalı olacağına inanıyorum."


Gürcistan Ekonomi Bakan Yardımcısı Konstantine Megrelishvili ise, konuşmasında öncelikle ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt’a ve heyetine teşekkür etti. Türkiye ve Gürcistan iliklilerinin son dönemlerde bir ivme kazandığını belirten Gürcistan Ekonomi Bakan Yardımcısı Megrelishvili, "Ülkemizde önemli bir ticaret ve yatırım potansiyeli bulunmaktadır. Sizlerde sektörlerinize göre ülkemizde rahatlıkla yatırım ve ticaret yapabilirsiniz. Toplantı içerisinde sizlere yapacağım sunumda ülkemizdeki tüm ekonomik ve yatırım verilerini daha detaylı bir şekilde anlatacağım" diye konuştu.


Türkiye ile Gürcistan arasındaki ilişkilerin stratejik düzeyde olduğunu ifade eden Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, “Türkiye 2007 yılından beri Gürcistan’ın en büyük ticaret ortağı durumundadır” dedi. Gürcistan’a en çok doğrudan yatırım yapan ülkeler arasında da Türkiye ilk sıralarda geldiğini belirten NTO Başkanı Özyurt, şunları söyledi:


"İki ülke arasında 31 Mayıs 2011 tarihinde imzalanan ve 10 Aralık 2011 tarihinde yürürlüğe giren bir protokol uyarınca, iki ülke vatandaşları birbirlerinin ülkelerine sadece kimlik belgeleri ile seyahat edebilmektedirler. Gürcistan’da sermayesi 1 milyon Dolar’ın üstünde 27 Türk firması bulunmaktadır. Ayrıca, ülkede KOBİ niteliğinde yaklaşık 500 Türk şirketi faaliyet göstermektedir. Firmalarımız 20 bin kişiye istihdam sağlamakta olup ülkemizde 2015 Aralık ayı itibariyle Gürcistan sermayesine sahip 254 şirket faaliyet göstermektedir. Bu ticaret ortaklığı da bizleri mutlu etmektedir. Bizlerde karşılıklı yatırımlara büyük önem vermekteyiz. Bugünkü programımızda Gürcistan ile daha fazla iş yapabilmenin yollarını istişare edeceğiz. İş birliklerimizi sadece ihracat-ithalat boyutuyla sınırlamak istemiyor, yatırım konusunda da Nizipli iş adamları olarak Gürcistan’a yatırımlar yapmak ve ülkelerimiz arasındaki yatırımların artmasını istiyoruz. Gaziantep ve Nizip tarımdan sanayiye her alanda yatırım yapılabilecek bir kent. Bu nedenle iki ülke arasındaki tarım ve sanayiye dayalı ihracatın artmasına yönelik çalışmalarda bölgemizin de önemli bir rol oynayacağı kanısındayım. Sizleri de Odamıza davet ve misafir etmekten büyük bir şeref duyacağımızı belirterek bugün odamız heyetine göstermiş olduğu ilgiden dolayı Gürcistan Ekonomi Bakan Yardımcısı Konstantine Megrelishvili, Ajara Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamaz Shavadze ve üyelerine teşekkür eder, sizleri en derin sevgi ve saygıyla selamlıyorum."


Yapılan görüşmeler sonrasında Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt tarafından Gürcistan Ekonomi Bakan Yardımcısı Konstantine Megrelishvili, Ajara Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamaz Shavadze’ye ziyaret anısına plaket, Nizip Zeytinyağı ve Nizip sabununun coğrafi işaretini hediye etti.
 

 

REKLAMI KAPAT X