“Hindistan ekonomisi 2075'e kadar ABD'yi geçecek”

Okuma Süresi: 2 Dakika
“Hindistan ekonomisi 2075'e kadar ABD'yi geçecek”
Doviz.com
10.07.2023 14:35

Goldman Sachs, iş gücüne katılım oranının artması halinde Hindistan ekonomisinin 2075 yılına dek ABD'yi geride bırakarak dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olacağını tahmin etti.

Goldman Sachs, Hindistan'ın 2075 yılına kadar yalnızca Japonya ve Almanya'yı değil, ABD'yi de geçebilecek potansiyelde olduğunu açıkladı.

Hindistan, günümüz itibarıyla Almanya, Japonya, Çin ve ABD'nin ardından dünyanın en büyük beşinci ekonomisi konumunda yer alıyor.

Yatırım bankası yayımladığı yakın tarihli bir raporda, artan nüfusun yanı sıra, ülkenin yenilik ve teknolojideki ilerlemesinin, daha yüksek sermaye yatırımının ve artan işçi verimliliğinin tahminlerinde etkili faktörler olduğunu belirtti.

Goldman Sachs Research Hindistan Ekonomisti Santanu Sengupta ise önümüzdeki yirmi yılda, Hindistan'ın bağımlılık oranının bölgesel ekonomiler arasında en düşüklerden biri olacağını söylüyor.

Bir ülkenin bağımlılık oranı ise bakmakla yükümlü olunanların sayısı (14 yaş altı ve 65 yaş üstü) ile çalışma çağındaki toplam nüfusa (15-64 yaşları arası) göre ölçülüyor. Düşük bir bağımlılık oranı, orantılı olarak gençleri ve yaşlıları destekleyebilecek çalışma yaşındaki yetişkinlerin daha fazla olduğuna işaret ediyor.

Anahtar nokta iş gücüne katılım oranını artırmak

Sengupta, Hindistan'ın hızla artan nüfusunun potansiyelini ortaya çıkarmanın anahtarının, iş gücüne katılımını artırmak olduğunu da sözlerine ekledi. Ekonomist, Hindistan'ın önümüzdeki 20 yıl boyunca büyük ekonomiler arasında en düşük bağımlılık oranlarından birine sahip olacağını öngörerek, "Öyleyse bu, Hindistan'ın üretim kapasitesi oluşturma, hizmetleri büyütmeye devam etme ve altyapının büyümesini sürdürme açısından doğru anlaması için gerçekten bir pencere" dedi.

Hindistan hükümeti, özellikle karayolları ve demiryollarının kurulmasında altyapı oluşturmaya öncelik veriyor. Ülkenin son bütçesi, altyapı yatırımlarını teşvik etmek için eyalet hükümetlerine verilen 50 yıllık faizsiz kredi programlarını sürdürmeyi hedefliyor.

Goldman Sachs ayrıca özel sektörün daha fazla iş yaratmak ve büyük iş gücünü istihdam etmek amacıyla imalat ve hizmetlerde kapasite yaratma konusunda ölçek büyütmesi için uygun bir zaman olduğuna inanıyor.

Teknolojik ilerleme ve inovasyon kritik öneme sahip

Yatırım bankası, Hindistan'ın ekonomik gidişatına öncülük edecek faktörlerin başında, ülkenin teknolojik ilerlemesi ve inovasyonun geldiğini söyledi.

Hindistan'ın sivil toplum ticaret birliği Nasscom'a göre, Hindistan'ın teknoloji endüstrisi gelirinin 2023'ün sonuna kadar 245 milyar dolar artması bekleniyor. Nasscom'un raporuna göre, bu büyüme bilgi teknolojileri, iş süreci yönetimi ve yazılım ürün akışlarından gelecek.

Öte yandan Goldman, sermaye yatırımının Hindistan'ın büyümesinde bir başka önemli itici güç olacağını tahmin etti.

Goldman'ın raporunda, "Hindistan'ın tasarruf oranı, düşen bağımlılık oranları, artan gelirler ve daha derin finans sektörü gelişimi ile artacak ve bu da muhtemelen daha fazla yatırımı yönlendirmek için sermaye havuzunu kullanılabilir hale getirecek" ifadeleri kullanıldı.

REKLAMI KAPAT X