İddia: BDDK uzmanlarına yönelik tazminatta kapsam genişleyecek

Okuma Süresi: 1 Dakika
İddia: BDDK uzmanlarına yönelik tazminatta kapsam genişleyecek
Doviz.com
06.12.2023 14:15

İstanbul’a taşınması sonrası kira başta olmak üzere hayat pahalılığında etkilenen BDDK yönetici ve uzmanlarına ek tazminat ödenmesi için torba teklife eklenen maddenin yasa teklifinden çıkarılacağı daha sonra tüm memurları kapsayacak şekilde yeniden düzenleneceği iddia edildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun İstanbul'daki uzmanlarına 45 bin TL'ye kadar tazminat verilmesini öngören maddenin torba kanun teklifinden çıkarılacağı öne sürüldü.

TBMM’de görüşülen ve ekonomi ile ilgili düzenlemeler içeren kanun teklifine AKP Milletvekilleri Orhan Erdem ve Necmettin Erkan’ın önergesi ile son dakikada yeni bir madde eklenmişti. Buna göre Ankara’dan İstanbul’da bulunan finans merkezine taşınan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 400 uzman personeline “Hayat Pahalılığı” tazminatı olarak ayda 45 bin lira ek ödeme yapılacağı belirtilmişti.

Torba kanuna eklenen söz konusu madde ile Ankara’dan İstanbul'a taşınan BDDK çalışanlarına 2023 yılı için 35 bin lira, 2024 yılında ise 45 bin liraya kadar ek tazminat ödenmesi öngörülmüştü. Maddeye ilişkin muhalefet milletvekillerinden “ücret eşitsizliği ortaya çıkar” eleştirileri gelmişti.

Habertürk'ün aktardığına göre torba teklif görüşmeleri sırasında madde geri çekilecek. İddialara göre düzenleme, tüm memurları kapsayacak ve ilgili kuruma personeline ikramiye, tazminat ve ek ödeme yetkisi verecek şekilde yeniden düzenlenecek.

REKLAMI KAPAT X