İmamoğlu: İstanbul'da dört kişilik bir ailenin yaşam maliyeti 27 bin 596 lira

Okuma Süresi: 2 Dakika
İmamoğlu: İstanbul'da dört kişilik bir ailenin yaşam maliyeti 27 bin 596 lira
Doviz.com
04.02.2023 17:00

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da dört kişilik bir ailenin yaşam maliyetinin geçen yıla oranla yüzde 112 arttığını belirterek, "Aralık 2022'de İstanbul’da dört kişilik bir ailenin yaşam maliyeti tam 27 bin 596 lira." dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Şişli Belediyesi Sosyal Yardım Lansmanı’na katıldı.

Katıldığı lansmanda İmamoğlu şunları kaydetti:

"Israrla sürdürülen yanlış ekonomi politikaları, bugün ülkemizin her noktasını (İstanbul'umuz da buna dahil); zorlu ekonomik şartların içerisine soktu. Açıkçası bunun tarifi şu. Bir kişinin inadı, milyonlarca yurttaşımızın yoksulluk çekmesine, çocukların yeterli beslenememesine, insanların da; sizin her defasında hepimize mutlaka talimat olarak aktardığınız, bir çocuğun bile aç girmeyeceği bir Türkiye var etme noktasında ne yazık ki tam tersine çocukların aç kaldığı bir Türkiye’yi görmemize neden oluyor."

"Türkiye dünyada en yüksek enflasyona sahip 4. ülke"

"Birkaç veriyi sizinle İstanbul Planlama Ajansı üzerinden paylaşmak isterim. İstanbul’da yaşam maliyeti; Aralık 2021'den Aralık 2022'ye kadar olan süreçte, İstanbul’da yaptığımız araştırmada, yüzde 112’yi aşan bir oranda ne yazık ki arttı. Yine Aralık 2022'de İstanbul’da dört kişilik bir ailenin yaşam maliyeti tam 27 bin 596 lira. Yani neredeyse dört kişinin yaşadığı bir ailede dördü de en az asgari ücretle çalışmalı ki bunun üzerine çıkılabilsin. Böyle bir aile demografisi ülkemizde yok. İstanbul Barometresi’ne göre, İstanbulluların yüzde 61’i son üç ay içerisinde, ‘geçinebilecek kadar para kazanmıyorum’ diyor. Yine TÜİK verilerine göre Ekim 2021 ile Ekim 2022 arasında gıda enflasyonu, yüzde 27’den yüzde 99’a çıktı. İTO verilerine göre ise İstanbul’da gıda enflasyonu yüzde 21’den tam yüzde 115’e çıktı. Bunlar aslında yaşamı derinden etkileyen gerçek veriler. Türkiye, Eylül 2022 içerisinde Zimbabve, Lübnan ve Venezuela’nın ardından dünyada en yüksek gıda enflasyonuna sahip dördüncü ülke."

REKLAMI KAPAT X