IMF'den Avrupa'ya ilişkin faiz uyarısı

Okuma Süresi: 2 Dakika
IMF'den Avrupa'ya ilişkin faiz uyarısı
Doviz.com
08.11.2023 15:11

IMF, Euro Bölgesi'nde enflasyonun daha uzun süre yüksek kalabileceğini bu sebeple Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) fiyat baskılarını ortadan kaldırmak için gelecek yıl boyunca faiz oranlarını yüksek seviyelerde tutması gerektiğini belirtti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Bölgesel Ekonomik Görünümü raporunu yayımladı.

Raporda, Avrupa'nın, Kovid-19'un zorlukları ve Rusya-Ukrayna savaşının tetiklediği enerji kriziyle mücadelesinin ardından uzun vadede fiyat istikrarını yeniden sağlamak gibi zorlu bir görevle karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Küresel değişimler ve iklim değişikliğinin uzun süredir devam eden büyüme sorunlarına katkıda bulunduğuna dikkati çekilen raporda, enflasyonun yavaşlamasının hane ve firmalara bir miktar rahatlama sağladığı kaydedildi.

Raporda, emtia fiyatları ve arz kısıtlamaları gibi sorunlardaki azalmanın enflasyonu yavaşlatmakta etkili olduğu ancak kalıcı çekirdek enflasyonla mücadelenin daha zor olduğu vurgulandı.

"Avrupa'daki merkez bankaları, para politikalarını önemli ölçüde sıkılaştırdı. Hükümetler de mali desteği azaltıyor" ifadesi kullanılan raporda, "Geçen yıl yaşanan enerji fiyat şoklarının kalıcı etkileri ve daha sıkı politikaları bu yıl büyümenin yavaşlamasına katkıda bulunuyor." değerlendirmesi yapıldı.

Raporda, daha büyük imalat ve enerji yoğun sektörlere sahip Avrupa ülkelerinin, hizmetlere ve turizme bağımlı olanlara göre daha fazla yavaşladığına dikkati çekilerek, "Avrupa'nın görünümü, enflasyonun kademeli olarak düşmesiyle birlikte yumuşak bir iniş yönünde. Bölge genelindeki büyümenin geçen yıl yüzde 2,7'den 2023'te yüzde 1,3'e yavaşlaması ve 2024'te yüzde 1,5'e yükselmesi bekleniyor." ifadesi kullanıldı.

Avrupa ekonomisi ülkeler bazında ayrışabilir

Avrupa'da hizmet odaklı ekonomilerin düşük dış taleple karşı karşıya olan ve yüksek enerji fiyatlarına daha fazla maruz kalan büyük imalat sektörlerine sahip ülkelere oranla daha hızlı toparlanacağı belirtilen raporda, Avrupa'daki piyasa ekonomilerinin 2024'te hafif bir toparlanma yaşayacağı ancak bu iyileşmenin ülkeden ülkeye değişiklik göstereceği bildirildi.

"Para politikası sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaşıyor" denilen raporda, mali konsolidasyonun 2024'te hızlanacağı öngörüldü.

Raporda, "Güçlü bir ABD ekonomisi küresel talebin önemli bir dayanağı olmasına rağmen Çin'deki zayıf faaliyet, yeni emtia fiyat şokları ve finansal istikrar risklerinin gerçekleşmesi büyüme üzerinde önemli aşağı yönlü risklerdir." değerlendirmesi yapıldı.

Daha sıkı para politikasının kredi maliyetlerini artırdığı, hanehalkı ve şirketlerin gayrimenkul bilançolarını zayıflattığı kaydedilen raporda, bankaların sermaye tamponlarının şimdilik sağlıklı olmasına rağmen olumsuz bir senaryoda bankaların zorlanabileceği belirtildi.

Raporda, enflasyonun kademeli olarak gerilemesinin beklendiği, 2023'te zayıf iç talep ve emtia fiyatlarındaki düşüşün, çekirdek enflasyona yansıyacak olmasına karşın reel gelirlerde öngörülen toparlanmanın enflasyondaki düşüş hızını yavaşlatacağı kaydedildi.

REKLAMI KAPAT X