İngiltere'de işsizlik yüzde 3,8'e geriledi

Okuma Süresi: 1 Dakika
İngiltere'de işsizlik yüzde 3,8'e geriledi
Doviz.com
13.02.2024 12:11

İngiltere'de işsizlik geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yüzde 0,2 azalarak yüzde 3,8'e indi.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisinin (ONS) iş gücü piyasası verilerine göre, ülkede istihdam oranı geçen yıl son çeyrekte yüzde 75 ile önceki üç aylık döneme göre yüzde 0,2 arttı.

Bu dönemde işsizlik ise yüzde 0,2 azalarak yüzde 3,8 oldu. Geçen yılın son çeyreğinde işsizlik 2022'nin aynı dönemine göre değişmedi.

İngiltere'de çalışanların ikramiyeler hariç tutulan düzenli maaşları ise geçen yılın son çeyreğinde yıllık bazda yüzde 6,2 arttı.

İkramiyeler dahil ortalama maaşlardaki yıllık artış aynı dönemde yüzde 5,8 oldu. Toptan, perakende, otel ve restoran sektöründe yüzde 7,2 ile maaşlarda yıllık bazda en yüksek artışlar görülürken, bunu yüzde 6,9 ile imalat ve yüzde 6,7 ile finans sektörleri takip etti.

Reel (enflasyona göre ayarlanmış) toplam ve düzenli maaşlar ise bu dönemde yıllık bazda sırasıyla yüzde 1,4 ve yüzde 1,8 arttı.

İLGİLİ ANALİZ Avrupa’da çalışanlarına ikramiye veren ülkeler Avrupa’da bazı ülkeler çalışanlara yılda on üç ya da on dört maaş öderken bu uygulama özellikle asgari ücretli çalışanlar için ek gelir sağlaması açısından büyük önem teşkil ediyor.
REKLAMI KAPAT X