İstanbul'da konut fiyatları Avrupa ile yarıştı: Yurt dışı konut alımları %40 arttı

Okuma Süresi: 2 Dakika
İstanbul'da konut fiyatları Avrupa ile yarıştı: Yurt dışı konut alımları %40 arttı
Doviz.com
05.06.2023 08:56

Vesta Global Kurucu Ortağı Teuta Narazan, yurt dışından konut almanın daha çok tercih edilmeye başladığını belirterek, bu yöndeki satın alımlarda yüzde 40 artış olduğunu bildirdi.

Türkiye İstatis­tik Kurumu (TÜİK) verile­rinden yapılan belirlemele­re göre, Türk vatandaşlarının 2020 yılında 35 bin 184 adet olan yurt dışından konut satın alımı, 2021 yılında 45 bin 789 adete yükseldi.

Dünya gazetesinden Hamide Hangül'ün haberine göre göre Vesta Global Kurucu Ortağı Teuta Narazan, “İstanbul’da gayri­menkul fiyatları Avrupa şe­hirleriyle yarışıyor. Bunun so­nucu İstanbul’da yeni bir ko­nut almak yerine yurt dışında konut almak daha tercih edi­lir hale gelmeye başladı” dedi.

Yurt dışından konut alma­da en büyük motivasyonun yatırımın yanı sıra, AB ülke­lerinde serbest dolaşım hak­kı kazanmak olduğunu ifa­de eden Narazan, “Golden Visa, İspanya, Por­tekiz, Yunanistan ve Malta’yı kapsıyor. Bu dört ülkede gay­rimenkul yatırımı yapan bireyler oturma izni ve vatan­daşlık alabiliyor. Sunulan haklardan yatırımcının eşi, 21 yaşına kadar veya okuyan çocukları ile bakmakla yü­kümlü oldukları ebeveynleri de faydalanabiliyor. Yatırım tutarı Yunanistan’da 250 bin euro, Portekiz’de 280 bin eurodan başlıyor. İspanya’da 500 bin euroyu buluyor" dedi.

Narazan, “Özellikle kira sınırlamasından bu yana en az yüzde 40 artış söz konusu. Portekiz'de 280 bin euroya daha büyük metrekarede ev alabiliyorsunuz. Küçük çocuğu olan aileler yüzde 80 Portekiz’i tercih ediyor. Yunanistan ve Karapiyler de ilgi görüyor” ifadelerini kullandı.

REKLAMI KAPAT X