Jeopolitik gelişmelerle dolar 3.65 liranın üzerinde tutunuyor

Okuma Süresi: 2 Dakika
Jeopolitik gelişmelerle dolar 3.65 liranın üzerinde tutunuyor
Doviz.com
13.10.2017 12:16

İstanbul, 13 Ekim (DHA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD ile vize gerginliğiyle ilgili sert açıklamalarının ardından dün yeniden yükselerek 3.66 lirayı aşan dolar, İdlib operasyonunun yükselttiği jeopolotik gerginliklerle yeni günde de 3.65 liranın üzerinde tutundu.
Erdoğan'ın konuşması öncesi 3.64 lira dolayında olan dolar 3.6644 liraya kadar çıktıktan sonra, yeni günde 3.65-3.66 lira aralığında, 4.3511 liraya kadar çıkan euro da 4.32 - 4.33 lira aralığında hareket ediyor.
Erdoğan dünkü valiler toplantısındaki konuşmasında, "Koskoca ABD'yi Ankara'daki bir büyükelçi yönetiyorsa yazıklar olsun; çünkü takınılan tavır aslında budur. Sen benim stratejik müttefikime böyle davranamazsın demeleri lazımdı ama diyemediler" dedi.
Borsa İstanbul Endeksi de, dünkü kapanışta yüzde 2.04'lük yükselişin ardından yeni güne de yüzde 0.16 yükselerek 106 bin 99 puana çıktı. Endeks daha sonra eksiye geçerek 105 bin 800 puan düzeylerinde hareket etmeye başladı.
BIST hafta başındaki kayıpları geri aldı...
İş Yatırım'ın günlük piyasa raporunda, "Piyasalar vize krizini büyük ölçüde geride bırakmış gözüküyor" denildi ve şu değerlendirme yapıldı:
"İki taraf arasında görüşmelerin başlamasının krizin çözüleceği beklentisini arttırması, hafta ortası açıklanan Fed (ABD Merkez Bankası) tutanaklarındaki nispeten güvercin ton, ve DXY’da hafta boyunca gözlenen geri çekilme, TL varlıklardaki hızlı toparlanma arkasındaki temel faktörler oldu.
"Öte yandan, jeopolitik riskler ve Fed kaynaklı son dönemde artan oynaklığı ve TL’de devam
eden satış baskısını dikkate aldığımızda temkinli olmakta fayda var.
"TSK’nın İdlib operasyonu, vize krizi ile ilgili gelişmeler yurtiçi gündemin üst sırasında yer alırken, yurtdışı tarafta saat 15:30 açıklanacak ABD tüketici enflasyonu verileri yurtdışı tarafta en önemli haber akışı olacak; ABD enflasyon verileri Fed beklentilerini ve DXY’ın seyrini etkileyebilir."

REKLAMI KAPAT X