JP Morgan ve Barclays, TCMB'den seçime kadar yeni bir faiz indirimi beklemiyor

Okuma Süresi: 1 Dakika
JP Morgan ve Barclays, TCMB'den seçime kadar yeni bir faiz indirimi beklemiyor
Doviz.com
24.02.2023 16:14

JP Morgan ve Barclays ekonomistleri, TCMB'den seçim sürecine kadar yeni bir faiz indirimi kararı beklemediğini açıkladı.

Barclays Ekonomisti Ercan Ergüzel, 2023’ün ilk yarısında daha fazla faiz indirimi beklemediğini, ancak depremlerin ardından kredi büyümesini desteklemek için daha önce açıklanan kredileri kısmaya yönelik adımların gevşetilebileceğini söyledi.

TCMB’nin dün gerçekleştirdiği beklenti altı faiz indiriminin ardından bir değerlendirme notu yayımlayan Ergüzel, “Depremin ekonomik büyüme üzerinde büyük bir etkisinin olması pek olası değil, enflasyonla ilgili durum biraz daha belirsiz” değerlendirmesini yaptı.

Seçim vurgusu

Ergüzel,“Para politikasının seçime yönelik maliye politikası adımlarından, depremin ekonomik yansımalarından ve en önemlisi seçimlerin zamanlaması ve sonuçlarından da etkilenmesi muhtemel” dedi.

JPMorgan ekonomistleri de yayımladıkları notta, seçimlerin gerçekleştiği tarihe kadar faizlerin sabit kalacağını öngördü ancak “Bununla birlikte, TCMB’nin deprem felaketinin etkilerini en aza indirmek için destekleyici finansal koşulların önemini vurgulaması nedeniyle, daha fazla faiz indirimi ihtimalini tamamen dışlamıyoruz” diye ekledi.

"Politika faizinin önemini yitirdiğini bir kez daha vurguluyoruz"

JP Morgan'ın notunda, “TCMB’nin ekonomik aktiviteye ilişkin iletişimi 2023’ün ilk çeyreğinde GSYH büyümesinin daha zayıf olması beklentimiz ile örtüşüyor ama yeniden inşa süreci ikinci çeyrek ve ikinci yarıda bir toparlanma sağlayacaktır. Türkiye’de para politikası aktarım mekanizması bozuk olduğundan, politika faizinin artık önemini yitirdiğini bir kez daha vurguluyoruz” ifadeleri yer aldı.

REKLAMI KAPAT X