JPMorgan: Borç tavanı anlaşmazlığı mali panik yaratabilir

Okuma Süresi: 1 Dakika
JPMorgan: Borç tavanı anlaşmazlığı mali panik yaratabilir
Doviz.com
13.05.2023 12:32

Biden'ın cuma günü yapacağı borç limitine ilişkin görüşme gelecek haftaya ertelenirken; JPMorgan Chase CEO'su Jamie Dimon, borç tavanı ve olası bir ABD temerrüdü konusundaki kongre anlaşmazlığının mali panik yaratabileceği uyarısında bulundu.

Beyaz Saray yetkilileri, ABD Başkanı Joe Biden’ın 4 Kongre lideriyle yapacağı ve cuma günü gerçekleştirilmesi planlanan borç limiti görüşmesinin gelecek haftaya ertelendiğini duyurdu.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ise söz konusu ertelemenin borç limiti görüşmelerinin başarısız olduğu anlamına gelmeyeceğini savundu.

Bu arada JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, ABD borç tavanı ve olası bir ABD temerrüdü konusundaki kongre anlaşmazlığının mali bir panik yaratabileceği uyarısında bulundu.

Punchbowl News’a konuşan Dimon, internet sitesinde “Panik mutlaka mantıklı bir şey değildir. İnsanlar paniğe kapılır ve 2008-2009 da insanların paniğe kapıldığını gördük. Gerçekten kaçınmak istediğiniz şey budur” dedi.

Dimon, içinde bulunulan siyasi durum nedeniyle zarar verici ekonomik sonuçları olacak bir hata yapılması olasılığını yüksek olduğunu belirtirken, “Bu durumdan kurtulacağımızı umuyorum” diyerek, federal borçlanma tavanı uygulamasının tamamen kaldırılması çağırısını da yineledi.

Tıklayın: Biden’dan temerrüt uyarısı: Tüm dünyanın başı derde girer

REKLAMI KAPAT X