Kasaplar Federasyonu, büyükbaş ve küçükbaş kurbanlıklarda asgari rakamları açıkladı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Kasaplar Federasyonu, büyükbaş ve küçükbaş kurbanlıklarda asgari rakamları açıkladı
Doviz.com
04.06.2023 18:43

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, Kurban Bayramı'nda küçükbaş hayvanların 7 bin TL, büyükbaş hayvanların ise 84 bin TL’den başlayacağını duyurdu.

Geçen yıl Kurban Bayramı'nda 1 milyona yakın büyükbaş, 22 milyon civarı da küçükbaş hayvan satışı gerçekleşirken, Kurban Bayramı'na sayılı gün kala, Türkiye’deki küçükbaş ve büyükbaş varlığı ile fiyatları merak konusu oldu.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı da kurbanlıklarda asgari rakamları açıkladı.

Buna göre Yardımcı, küçükbaş hayvanların 7 bin TL, büyükbaşların ise 84 bin TL’den başlayacağını duyurdu.

Kilo fiyatı 140-160 TL arasında

2023 yılı kurbanlık küçükbaş ve büyükbaş hayvan oranını da değerlendiren Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, hayvan sayısının yeterli düzeyde olduğunu belirtti.

Türkiye genelinde 20 milyon büyükbaş, 64 milyon küçükbaş hayvan olduğunu aktaran Yardımcı, küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıkların canlı kilo fiyatının 140-160 TL arasında olduğunu söyledi.

Yardımcı ayrıca “Fiyatlar biraz geçen seneyi aratıyor. Yem ve besicilik maliyetlerinden dolayı fiyatlar arttı, ancak anormal değil. Geçen sene ete hiç zam olmadı. Daha yeni yüzde 100 zam geldi. Piyasada canlı küçükbaş 140-160 TL arası, büyükbaş 150-160 TL arasında” ifadelerini kullandı.

Kurban pazarlarının yakın zamanda kurulmaya başlayacağını da belirten Yardımcı, “Koç almaya kalksanız en kötü şartta 7-8 bin TL, büyükbaşın hisse fiyatı ise asgari olarak 12-15 bin TL arasında değişiyor. Büyükbaş kurbanlıkların 7 hisse olduğu düşünüldüğünde bir büyükbaş kurbanlığın fiyatı bu yıl asgari 84 bin TL olacak” dedi.

REKLAMI KAPAT X