Kasım ayı kira artış oranı belli oldu

Okuma Süresi: 2 Dakika
Kasım ayı kira artış oranı belli oldu
Doviz.com
03.11.2023 11:02

Ekim ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından kasım ayına ilişkin kira artış tutarları da belli oldu. İşte iş yerleri ve konutlar için kasım ayı kira artış tutarları..

Enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte kasım ayı kira artış oranları da mülk sahipleri ve kiracılar tarafından sorgulanmaya başladı.

Ekim ayı kira artış oranı normal şartlarda TÜFE'nin 12 aylık ortalaması baz alınarak belirlenirken, konutlara yönelik getirilen %25’lik sınırlama sebebiyle bu oranın üzerine resmi olarak çıkılamıyor.

Buna göre; 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2024 tarihleri arasında yenilenen sözleşmelerde, kiracıya yüzde 25’in üzerinde zam yapılamıyor.

İş yerleri için durum farklı

Yüzde 25'lik zam sınırı ise sadece konut için geçerli oluyor. İş yeri kiraları için böyle bir sınır bulunmuyor.

Buna göre kasım ayında iş yerlerine yönelik kira artış oranı eylül ayı enflasyon rakamlarının ardından yüzde 54,26 olarak belirlendi. Böylece kira kontrat süresi kasımda dolan işletme sahipleri kiralarında tavan zammı yüzde 54,26 olarak uygulayabilecek.

Konutlar için kira artışı hesaplama:

Mevcut Kira Bedeli: 10 bin TL

Kira Artışı Yapılacak Ay: Kasım 2023

Artış Oranı: %25

Kira Artış Tutarı: 2 bin 500 TL

Aylık Yeni Kira Tutarı: 12 bin 500 TL

İş yerleri için kira artışı hesaplama:

Mevcut Kira Bedeli: 10 bin TL

Kira Artışı Yapılacak Ay: Kasım 2023

Artış Oranı: %54,26

Kira Artış Tutarı: 5 bin 426 TL

Aylık Yeni Kira Tutarı: 15 bin 426 TL

Yukarıdaki örnek hesaplamadan da görüleceği üzere konutlarda kira artışı %25 olarak uygulanıyor.

Ancak, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç tarafından yapılan açıklamada, arabuluculuk uygulamasının devreye girmesiyle birlikte kiracı ile ev sahibi uyuşmazlıklarında anlaşma olması halinde bu sınırın üzerinde bir rakam belirlenebileceği de belirtildi.

İLGİLİ HABER Bakan açıkladı: Arabuluculuk kapsamında kiralardaki %25'lik sınır aşılabilecek mi? Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira anlaşmazlığında 1 Eylül itibarıyla zorunlu arabuluculuk döneminin başlayacağını belirterek, “tarafların anlaştığı takdirde yüzde 25 sınırının aşılabileceğini” söyledi.
REKLAMI KAPAT X