Kentsel dönüşümde yeni dönem: Yıkım kararı için tebligat yapılmayacak

Okuma Süresi: 2 Dakika
Kentsel dönüşümde yeni dönem: Yıkım kararı için tebligat yapılmayacak
Doviz.com
25.06.2024 08:25

Kentsel dönüşümde yeni dönem başladı. Yıkılmasına yüzde 51 oy çokluğuyla karar verilen bina için artık hak sahiplerine farklı yerlerde tebligat yapılmayacak. Böylelikle önceden 6-9 aya kadar uzayan bina tahliyesi süresi 90 güne gerileyecek.

Dünya Gazetesi'nden Hamide Hangül'ün haberine göre riskli yapı tebliğinde bütün tüm hak sahipleri, artık eskisi gibi tebligatla İstanbul, Ankara, Almanya, İsviçre gibi farklı adreslerde aranmayacak. Binanın “riskli yapı” kararı, dönüşecek binaya asılacak ve muhtar ile e-devlet'e yollanarak bildirim yapılmış sayılacak. Karar 15 gün binada asılı duracak. 

İki haftalık askı süresinde yapılmayan itirazlar ise geçerli olmayacak. Önceden iki tebligatla süre 60 güne çıkıyordu.

Askıyla bildirimin ardından tahliye süresi ise 6-9 aya çıkıyordu. Bu süre böylelikle en fazla 90 günle kısıtlandırıldı. Yani hak sahiplerinin en fazla 3 ay içinde binayı boşaltması gerekecek. 

Hukukçulardan uyarı

Hukukçular, yüzde 51’in dışında kalan ve toplantı şartı kaldırılan maliklere ilişkin "Eğer il dışındaysa, binaya asılan bildirimi göremez. O nedenle en az 10 günde bir e-Devlet’e girerek bildirimlerini kontrol etmeli. e-Devlet’e bakmayan bina yıkılsa da göremez" uyarısını yaptı. 

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü (GHE) Başkanı Avukat Ali Yüksel, yeni kentsel dönüşüm yasası ve yönetmelikle, kentsel dönüşümde hızlanmanın planlandığının altını çizerek, "Tüm hak sahipleri dönüşüm toplantılarına katılmalı. Binanın kentsel dönüşümü için yapılan toplantılara katılınmaması halinde komple hak kaybı yaşanabilir." dedi.

Yenilenen mevzuat ve yönetmelikle ikamete tebligatın da zorunlu olmadığını da vurgulayan Ali Yüksel, yeni düzenleme ile ikamet adresine yollama zorunluluğu olmadığının e-Devlet’e, muhtarlığa gönderilmesinin ve riskli binaya bu tebligatın yapıştırılmasının yettiğinin de altını çizdi. 

Buna göre Yüksel, "Bu nedenle kişi e-Devlet’ine bakmıyorsa, muhtara gitmiyorsa, apartmanda daire tespiti ve yüzde 51 çoğunlukla sözleşme yapıldıysa, sözleşmeyi muhtarda incelemeden göremez. Binası yıkılmış göremez, yalnızca hesabında para görebilir. Bu yüzden kişinin e-Devletine 10 günde bir bakması lazım” açıklamasında bulundu.

İLGİLİ HABER Kentsel dönüşümde vatandaşların yasal hakları neler?: 8 başlıkta kentsel dönüşüm rehberi Ülkemizde yaşanan depremlerden sonra vatandaşlar kentsel dönüşüme ilgi gösterirken, yasal haklarını araştırmaya başladı. İşte kentsel dönüşümde vatandaşların yasal hakları...
İLGİLİ HABER Kentsel dönüşümde Bina Tamamlama Sigortası dönemi Yaşanan depremler ve çöken binalar sonrası kentsel dönüşüm süreci hızlandı. Bu kapsamda yeni dönemde kentsel dönüşüme düzenleme getirildi. İşte detaylar..
REKLAMI KAPAT X