Kimler istifa edip kıdem tazminatı alabilir?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Kimler istifa edip kıdem tazminatı alabilir?
Doviz.com
11.10.2023 11:09

İstifa ederek işinden ayrılan kişilerin kıdem tazminatına hak kazanamadığı biliniyor. Ancak 3 şartın yerine getirilmesi halinde işçi kendi isteğiyle işinden ayrılsada kıdem tazminatını alabiliyor. İşte o 3 yöntem...

İş hayatında kural olarak, işten kendi rızasıyla ayrılan eden işçinin kıdem tazminatı talep etme hakkı olmadığı bilinse de bazı durumlarda istifa eden işçiler de kıdem tazminatı alabiliyor.

Buna göre istifa ederek kıdem tazminatını hak etmek için 3 şart gerekiyor. Milliyet'te yer alan habere göre, süre ve şartlar tamamlandığında işçiler kıdem tazminatına hak kazanabiliyor. 

Günümüzde 8 Eylül 1999 tarihinden öne işe girenler bu haktan yararlanmaya devam ederken 8 Eylül 1999-30 Nisan 2008 tarihleri arasında ilk kez işe girenler önümüzdeki yıl eylül ayından itibaren 25 yılı doldurdukları için prim gün şartını da sağladıktan sonra bu haktan yararlanmaya başlayacak.

1 Mayıs 2008'den sonra ilk kez işe başlayanlar da prim gün şartını doldurduktan sonra 2033 yılından sonra bu haktan faydalanmış olacak.

Bu şartların karşılanması gerekiyor

15 yıl sigortalılık süresi 3600 gün prim ödeme şartını yerine getirenlerin istifa etmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanması için, ilk işe giriş tarihi 08.09.1999 tarihinden önce olması gerekiyor.

08.09.1999 ve 30.04.2008 tarihleri arası ilk işe giriş bildirimleri olan çalışanlar, 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 4500 gün prim ödemek şartı ile yaşı beklemek üzere istifa edilmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanabiliyor. Bu tarihler arasında 7000 iş gününü dolduranlar da kıdem tazminatını hak etmiş oluyor.

01.05.2008 den sonra ilk defa işe başlayanlar ise 25 yıl sigortalılık ve 5400 prim günü koşullarını sağlamaları ve yaşı beklemek üzere işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatına hak kazanabiliyor.

İçeride kalan izin günlerini alabilir

Kıdem tazminatını alıp işten ayrılmak isteyenler sadece kıdem tazminatı ve kullanmadığı izin günlerinin tutarı ne kadarsa onları alıp işten ayrılabilir.

İhbar tazminatı hakkı bu yöntemde kaybolmuş oluyor.

İş değiştirse de tazminat talebinde bulunabilir

Kıdem tazminatını istifa ederek alma şartlarını tamamlayanlar emeklilik ya da işverenin işten çıkarmasını beklemeden kıdem tazminatını alabiliyor.

Çalışan emekliler de şartları yeniden sağladıklarında işten çıkarılmayı beklemeden kıdem tazminatlarını talep edebiliyor.

Farklı işyerlerinde çalışıp istifa ile kıdem tazminatı talebinde bulunuluyor. Kıdem tazminatı alma şartlarını sağladıktan sonra son işyerinde ne kadar süre çalışılmışsa o süre üzerinden kıdem tazminatı hesaplanıyor. 

Son çalıştığınız işyerinde 5 yılınız varsa sadece 5 yıllık kıdem tazminatını hak etmiş oluyorsunuz. Önceki işyerlerinde geçen süreleri alamıyorsunuz.

Başvuru gerekiyor

İstifa ile kıdem tazminatını almak için şartların sağlandığına dair belge Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınarak işverene ibraz edilmesi gerekiyor.

İşveren de şartların sağlandığını gördüğü için kıdem tazminatını vermek zorunda kalıyor. 

Devlet memurları ise istifa ile kıdem tazminatı alma hakkına sahip değiller.

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanıyor?

Kıdem tazminatını hesaplamak için brüt ücreti yılla çarpmak gerekiyor. Ortaya çıkan tutarı da damga vergisini düşmek için 0,00759 ile çarpıp çıkan tutarı düşünce net ödenecek kıdem tazminatı ortaya çıkıyor.

Başka bir deyişle 15 bin lira kıdem tazminatı brütü olan birisi 10 yılda 150 bin lira kıdem tazminatını hak ediyor. 150 bin lirayı damga vergisi olan 0,00759 ile çarpınca 1138 lira sonucuna erişiliyor. 150 bin liradan da damga vergisi olan 1138 lirayı düşünce net ödenecek kıdem tazminatı 148 bin 862 lira oluyor.

REKLAMI KAPAT X