Kiracı-ev sahibi uyuşmazlığında yeni dönem: Süreç nasıl işleyecek, ara bulucu ücretini kim ödeyecek?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Kiracı-ev sahibi uyuşmazlığında yeni dönem: Süreç nasıl işleyecek, ara bulucu ücretini kim ödeyecek?
Doviz.com
28.08.2023 10:02

Kira uyuşmazlıklarında ara buluculuk dönemi 1 Eylül itibarıyla resmen başlıyor. Buna göre, bundan sonra uyuşmazlıklarda önce ara bulucunun yolu tutulacak. Peki ara buluculuk ücretini kim ödeyecek, kira anlaşmazlıklarında süreç nasıl ilerleyecek? İşte detaylar...

Kira uyuşmazlıklarında yeni dönem 1 Eylül'de başlıyor. Kira tespit, tahliye, uyarlama, kontrat kaynaklı sorunlar, taşınmaz paylaşımı, kat mülkiyetinden kaynaklı uyuşmazlıklar, aidata ilişkin davalar zorunlu ara buluculuk sürecine tabi olacak. İhtilafların tamamı önce ara bulucuya gitmek zorunda olup, daha sonra dava açılabilecek.

Başvuru nereye yapılacak?

Ara buluculuk sürecini davayı açmak isteyen taraf başlatacak. Başvurular dava açılacak yetkili mahkemenin bulunduğu adliyedeki ara buluculuk bürosuna yapılacak. Eğer o mahkemede büro kurulmadıysa yetkilendirilen sulh hukuk mahkemelerine başvurulabilecek.

Süreç nasıl ilerleyecek?

Adliyedeki ara bulucu bürosuna başvuru yapıldıktan sonra taraflarla ayrı ayrı görüşülerek uyuşmazlığa ilişkin bilgi alınacak. Ardından taraflarla bir toplantı gerçekleştirilecek. Tarafların menfaatlerine uygun çözüm bulunması halinde ara bulucu ve tarafların katılımıyla hazırlanan anlaşma tutanağı imzalanacak. Bu tutanak mahkeme ilamı niteliği taşıyacak. Ara bulucuda uzlaşma sağlanamazsa dava açılabilecek.

Ne kadar sürecek?

Kira uyuşmazlıklarının 3 haftada çözüme kavuşturulması hedefleniyor. Uyuşmazlık durumunda 1 hafta ek süre de alınabilecek.

Ücreti kim ödeyecek?

Başvuruda ve 2 saate kadarki görüşmelerde ücret olmayacak. Bu sürenin üzerindeki görüşmelerde asgari ücret tarifesine göre hesaplanacak tutar taraflardan eşit olarak alınacak. Dava açılması halinde Adalet Bakanlığı'nın ödediği 2 saate kadar olan ücret, davada haksız çıkan tarafa yargılama gideri olarak ödetilecek. Görüşmeye taraflardan birinin katılmaması durumunda uzlaşmazlık tutanağı katılan tarafla beraber düzenlenecek. Dava açılması durumunda katılmayan taraf ister haklı ister haksız çıksın ara bulucu ücreti ve yargılama giderinin tamamını ödemek zorunda olacak.

Hangi uyuşmazlıklarda ara bulucu zorunlu olacak?

Kira tespit, tahliye, uyarlama davaları, kiracı ve mal sahibinin kira sözleşmesi kaynaklı ihtilafları ara buluculuk sürecine tabi olacak.

Taşınır ve taşınmaz malların paylaştırılması, ortaklığın giderilmesine yönelik uyuşmazlıklar için de başvurulabilecek.

Site, apartman yönetiminin aidat ödememe nedeniyle başlatacakları icra takibi, komşu hakkı, kat malikleri kurul kararına uymayanlar aleyhine açılacak davalar öncesinde de ara bulucuya gidilmesi zorunlu olacak.

İLGİLİ HABER Kira artışlarında yeni dönem: Cezalar ağırlaştırılacak, zam sınırı uzatılacak Fahiş kira artışlarının önüne geçmek için kiracılara koruma kalkanı gelirken, %25 sınırının uzatılacağı ve kurallara uymayanlara ağır cezalar verileceği bildirildi.
REKLAMI KAPAT X