KKM hesaplarında faiz üst sınırı kaldırıldı

Okuma Süresi: 2 Dakika
KKM hesaplarında faiz üst sınırı kaldırıldı
Doviz.com
31.03.2023 08:32

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Hazine destekli KKM hesaplarında faiz üst sınırı kaldırıldı.

Hazine destekli Türk Lirası KKM hesaplarında faiz tavanı kaldırıldı. Böylelikle, KKM hesaplarına uygulanan asgari faiz oranının politika faizi oranında olması, üst sınırının ise banka tarafından belirlenmesi kararı alındı.

Konuyla ilgii Resmi Gazete’de yer alan açıklamada şu ifadelere yer verildi,

“23/2/2022 tarihli ve 5206 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan Mevduat ve Katılma Hesaplarının Kur Artışlarına Karşı Desteklenmesine İlişkin Kararın 5’inci maddesinin birinci ve ikinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, aynı maddenin üçüncü ve dördüncü fıkraları yürürlükten kaldırılmıştır.

(1) Bu Karar kapsamında destekten faydalanacak KKH’lere ilişkin faiz oranı ikinci fıkradaki asgari orandan az olmamak üzere bankalar ve yararlanıcılar arasında serbestçe belirlenir.

Katılım bankalarında açılacak KKH’lerin katılım bankacılığı esasları çerçevesinde belirlenecek kâr payı oranlarına uygun şekilde açılması gerekir.

(2) Mevduat bankalarının KKH’lere uygulayacağı asgari faiz oranı, TCMB tarafından belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranıdır.

Bu Karar hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.”

Dövizden dönüşümlü olan KKM'lerde tavan ise 26 Ocak'ta kaldırılmıştı.

KKM ise ilk olarak Aralık 2021’de döviz kurundaki atak sonrası devreye alınmıştı.

Önce bireysel müşterilere tanınan KKM’de ayrıca tüzel kişilere de imkan sağlanmış ancak vade en az 3 ay olarak belirlenmişti. Daha sonra tüzel kişilere 1 ay vadeyle KKM uygulamasına katılabilme imkanı tanındı.

KKM ise kurdaki dalgalanmalara karşı bireyler ve şirketler için koruma sağlarken; dövizden dönüşlü KKM, faiz üst sınırı kaldırıldıktan ve bankacılık sektöründe TL mevduat hedefi artırıldıktan sonra daha büyük ilgi gördü.

Tıklayın: KKM hesaplarından yeni rekor

REKLAMI KAPAT X