Konut sektöründe yeni trend: Şarjlı ev

Okuma Süresi: 2 Dakika
Konut sektöründe yeni trend: Şarjlı ev
Doviz.com
25.04.2023 09:52

Elektrikli araç pazarının büyümesi, konut satın alma tercihlerini de şekillendirdi. Buna göre tüketiciler, özellikle markalı projelerde şarjlı evleri tercih etmeye başladı.

Elektrikli araç piyasasında yaşanan hareketlilik birçok alanda trendin değişmesine yol açıyor. Akaryakıt istasyonlarından belediye park alanlarına kadar hemen her alanda şarj istasyonlarına yönelik yatırımlar hızlanırken, konut ve ofis satın almalarında da trend şarjlı yapılara kayıyor.

2023 itibarıyla 350 milyon dolar yatırım alan elektrikli araç şarj hizmetleri pazarının ise 2030’da 1 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

2034’te araç alımlarının yüzde 90’ının elektrikli olacağı öngörülürken insanların, şarj sistemine kolay ulaşımı sağlayan konutlara yönelmesi ise kaçınılmaz olarak görünüyor.

“Site yönetimlerine talep artıyor”

Özellikle son 20 yılda değişen teknolojilerin konutlarda uygulanmasının satın alma tercihlerini etkilediğini ifade eden Emlak Uzmanı Nilüfer Kas, özellikle markalı konut ve rezidanslarda yaşayanların teknolojik alt yapı nedeniyle kararlarını ona göre verdiklerini kaydetti.

Konut satışları ile araç satışlarının paralellik gösterdiğini söyleyen Kas, “Son birkaç yılda özellikle elektrikli araçlara olan ilgi arttı. Birçok araç sahibi ya kendi olanaklarıyla istasyon oluşturuyor ya da istasyonu olan evleri tercih ediyor” dedi.

Site yönetimlerine bu konudaki taleplerin arttığını kaydeden Kas, “Çünkü bu tür altyapısı olmayan sitelerde 30’uncu katta oturan birinin şarj ünitesini kendi kendine oluşturma şansı az. Bu nedenle elektrikli araç altyapısı olan projelerin aynı yönde araç tercihi olan vatandaşlar tarafından daha fazla ilgi görecek” ifadelerini kullandı.

“Tercihler, sistemi olan evlere kayıyor”

Türkiye’de elektrikli araç pazarının ciddi bir ivme kazandığını söyleyen BinBin CEO’su Kadir Abdik ise bunun etkilerinin de birçok sektörde görülmeye başladığını belirtti.

“Büyük siteler otopark alanlarına elektrikli şarj üniteleri yerleştirmeye başladı bu uygulamanın önümüzdeki dönemde daha da artacak” diyen Abdik’e göre, site ya da toplu alanlarda yaşamayan kişiler de binalarının bu ünitelerin takılmasına elverişli olmasını tercih kriteri olarak koymaya başlayacak.

Türkiye’de elektrikli araç şarj istasyonu işletmeciliği için lisans almış 100’den fazla şirket bulunduğunu da aktaran Kadir Abdik, “2022 verilerine göre ülkemizde kamuya açık şarj istasyonu miktarı 4 bin civarında, bu sayının 2023 sonunda 13 bine ulaşması bekleniyor” dedi. Abdik, 2023’ün sadece ilk 3 ayında 4 bin 670 adet elektrikli araç satıldığını hatırlattı.

REKLAMI KAPAT X