Köprü ve otoyol ücretleri zamlandı: Hangi araç ne kadar ödeyecek?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Köprü ve otoyol ücretleri zamlandı: Hangi araç ne kadar ödeyecek?
Doviz.com
01.01.2024 11:42

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), bugünden itibaren geçerli olacak otoyol ve köprü geçiş ücretlerini açıkladı. İşte zamlanan köprü ve otoyol ücretleri...

Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine yapılan zamlar, ekim ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 1 Ocak 2024’e ertelenmişti.

İLGİLİ HABER Köprü ve otoyol zamları ertelendi! Otoyol ve köprü geçiş ücretlerinde 25 Ekim’den itibaren geçerli olan zamlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Ocak 2024’e ertelendi. Bugün alınan geçiş ücretlerindeki farkın ise iade edileceği bildirildi.

Bu kapsamda Karayollları Genel Müdürlüğü, bugünden itibaren geçerli olacak zamlı köprü ve otoyol geçiş fiyatlarını açıkladı.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

"Karayolları Genel Müdürlüğünce ve Yap-İşlet-Devret (YİD) kapsamında özel şirketler tarafından işletilen otoyol ve köprülerin geçiş ücretleri, 1 Ocak 2024 Pazartesi günü saat 00.00'dan itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlenmiştir.

Yönetmeliğe göre her yıl başında Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE)'ye göre düzenlenmesi gereken geçiş ücretlerinde; 2022 yılında Üretici Fiyat Endeksi'ndeki yüzde 97,72 oranındaki yükselişe rağmen düzenleme yapılmamış, mevcut geçiş ücretleri 1 Ocak 2022 tarihinden bu yana uygulanmıştır.

Otoyolların daha ekonomik, güvenli ve daha kısa sürede ulaşım imkânı sağlaması, boğaz köprülerine büyük bakım onarımların yapılarak servis ömürlerinin uzatılması, işçilik ve malzeme fiyatlarındaki artışlar ile bakım-işletme maliyetlerindeki yükselmeler göz önüne alınarak; Karayolları Genel Müdürlüğünce işletilen otoyol ve boğaz köprülerinin geçiş ücretleri ortalama yüzde 76 oranında,

YİD Modeli ile yapılarak özel şirketler tarafından işletilen otoyol ve köprülerin geçiş ücretleri ortalama yüzde 50 oranında artırılmıştır.

Buna göre, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından işletilen otoyollarda otomobil için en düşük geçiş ücreti 9 TL, en yüksek geçiş ücreti 84 TL, boğaz köprüleri tek yön otomobil geçiş ücreti ise 15 TL olarak belirlenmiştir.

YİD projelerine ait köprülerin otomobil için geçiş ücretleri ise; Osmangazi Köprüsü'nde 290 TL, 1915 Çanakkale Köprüsü'nde 295 TL, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde 35 TL olarak belirlenmiştir."

Hangi araç ne kadar ödeyecek?

15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü

Yapılan zamla birlikte 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden hafif ticari araçların geçişi 8,50 TL'den 15 liraya çıkartıldı.

​​​​1915 Çanakkale Köprüsü

Çanakkale Köprüsü'nde otomobillerin geçiş ücreti 205 liradan 295 liraya çıkarıldı.

 Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde otomobillerin geçiş ücreti 20 liradan 35 liraya çıkarıldı.

Osmangazi Köprüsü

Osmangazi Köprüsü’nde otomobillerin geçiş ücreti 190 liradan 290 liraya çıkarıldı.

Etiketler: köprü otoyol zam KGM
REKLAMI KAPAT X