"Körfezden para depo edilmesi TCMB’yi rahatlattı"

Okuma Süresi: 2 Dakika
Doviz.com
26.05.2023 10:11

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez ülkelerinden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) depo hesaplarına yatırılan paranın TCMB’yi rahatlattığını söyleyerek, ekonomi ve bankacılık sisteminin sağlam olduğuna vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir canlı yayında ekonominin genel durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘Türkiye'de konut kiraları yüzde 25 ile sınırlayan düzenlemenin 1 Temmuz'dan itibaren süresi doluyor; buradan bir müjdeniz var mı, konu ile ilgili?' sorusuna Erdoğan, "İsterseniz bunu artık seçim sonrası atacağımız adımlara bırakmakta fayda var. Cebri adımlar atmak zorundayız. Bu konuda Adalet Bakanlığı´nın bu işin üzerine çok sert tedbirlerle gitmesi lazım. Bu işin en önemli çıkış noktası toplu konut. Şu anda özel sektörü bile 15 sene vade 20 sene vade ile konut satışları yapıyor. Ve bu konut satışlarında da peşinatlar baya düşük. Bu tabii vatandaşlarımızın önünü inanıyorum ki çok çok açacaktır. 85 milyonu bir avuç insanın aşırı kâr hırsına kurban etmeyeceğiz. Konut arzını artırmak için de kurumlarımız çeşitli destek paketleri açıklıyorlar. Deprem bölgesindeki konukları da söylediğim gibi hızlı bir şekilde inşallah tamamlayacağız. Ama fahiş fiyata asla bunları kurban etmeyeceğiz" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan programda, “Körfezden bizim sistemimizin içerisine para depo eden ülkeler oldu. Bu da ister istemez kısa bir süre için de olsa Merkez Bankamızı, piyasamızı rahatlattı” dedi.

Erdoğan, ekonominin, bankacılık sisteminin ve finans sisteminin sağlam olduğunu söylerken, “Açık net söylüyorum, bu kriz tellallarının özellikle söylemlerine kimse kulak asmasın” ifadelerini kullandı.

REKLAMI KAPAT X