Kriz kahini Roubini'den "faiz artışlarına devam" çağrısı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Kriz kahini Roubini'den
Doviz.com
18.09.2023 17:34

Ünlü ekonomist Nouriel Roubini, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası'nın (BOE) faiz artışlarına devam etmesi gerektiğini belirtti.

Petrol fiyatlarındaki son artışın manşet enflasyonu yüksek tutacağını savunan ve daha gevşek para politikasından bahsetmenin erken olduğunu savunan Roubini, ECB ve BOE'nin Fed'e kıyasla daha büyük bir ikilemle karşı karşıya olduğunu çünkü Avrupa'da fiyatların hala hızlı arttığını ve büyümenin yavaşladığını söyledi.

Roubini, Bloomberg TV'deki konuşmasında, BOE'nin "faizleri %5,75'e kadar yükseltmesi gerektiğini" savundu.

ABD hisse senetlerinde düşüş beklentisi

Yılın geri kalanında ABD hisse senetlerinin açığa satılmasını tavsiye eden Roubini, yatırımcıların kredi ve tahvil piyasaları konusunda fazla iyimser olduğunu öne sürdü. Roubini, küresel ekonominin durumu göz önüne alındığında, ABD hisse senetlerinde %10'luk bir düşüşün mümkün olduğu uyarısında bulunarak, diğer hisse senedi piyasalarının ise daha büyük risklerle karşı karşıya kalabileceğini savundu.

İLGİLİ HABER Bridgewater/Dalio: Tahvillerin uzun vadede iyi bir yatırım olmadığına inaniyorum Ünlü yatırımcı Ray Dalio, tahvil sahibi olmak istemediğini ve nakit parayı tahvillere tercih edeceğini söyledi.

"Euro Bölgesi ve İngiltere, enflasyonun çok yüksek olması ve ekonomilerin bocalaması nedeniyle zor durumda, ancak enflasyonu yenmek için faizleri artırmaya devam etmeleri gerekli" ifadelerini kullanan Roubini, "Bu hem ECB hem de BOE için bir ikilem. Bir tarafta daralan ekonomik faaliyet onları belki de bu noktada durmaya yönlendirecek. Diğer tarafta ise enflasyon hedefin çok üzerinde seyretmeye devam ederse çok daha fazla artırıma gitmeleri gerekebilir" diye konuştu.

ABD ekonomisinin daha güçlü bir konumda olduğıunu, ancak piyasaların gelecek yılın başlarında faiz indirimi beklemesinin yanlış olduğunu savunan Roubini, bunun yerine, Fed'in faiz oranlarını daha da yükseltmesi gerekebileceğini ve ilk indirimlerin "belki 2024 yılının ortasına doğru" gerçekleşeceğini söyledi.

Roubini ayrıca bu haftaki FOMC toplantısına yönelik, "Manşet enflasyon yükseliyor, petrol fiyatları yükseliyor, bir artış daha olma potansiyeli var" değerlendirmesinde bulundu.

REKLAMI KAPAT X