Memur maaş artışında neler dikkate alınacak?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Memur maaş artışında neler dikkate alınacak?
Doviz.com
21.09.2023 21:05

Memurların zam oranı, enflasyon hesabı dikkate alınarak ocak ayında belli olacak. Peki, emekli ve memurların zamları belirlenirken neler dikkate alınacak? İşte detaylar...

Milyonlarca memur ve emekliyi ilgilendiren maaş zammında gözler ocak ayında. Memur ve emeklisine verilecek enflasyon farkı ocakta netlik kazanacak. Böylece toplam zam oranı belli olacak.

AYBÜ Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin de bu süreç içerisinde memur maaşı belirlenirken dikkate alınacakları açıkladı.

Buna göre Zengin, konuyla ilgili açıklamasında şunları kaydetti:

"Türkiye'de 3 statüde emeklimiz var. Memur, SSK işçi ve Bağ-kur esnaf emeklileri diye 3 kategori var. Burada memur emeklilerin maaşı toplu sözleşme kapsamında yapılıyor. Toplu sözleşmede de 6 aylık zam dilimleri haricinde bir de enflasyon farkı dahil ediliyor. SSK ve Bağ-kur emeklilerinin maaş artışları mevzuata göre son 6 ayda gerçekleşen TÜFE oranında oluyor."

Refah payının eklenmesi ihtimaller arasında

Ağustos ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla memur ve emeklisinin alacağı zamda iki aylık enflasyon farkı netleşti. Buna göre yüzde 29,58'lik zam oranı kesinleşti.

Tarkan Zengin de memur ve memur emeklileri için öngörülen zam oranıyla ilgili şöyle konuştu:

"OVP enflasyon hedeflemesine göre baktığımızda son 6 aylık enflasyonun yüzde 37,76 olmasının bekliyoruz. Enflasyon farkıyla birlikte ocak ayında memur ve emeklileri yaklaşık olarak yüzde 49,46 oranında yani yüzde 50'ye yakın artış öngörülüyor. SSK ve Bağ-kur'lulara yüzde 37,76 artış onlar için yasal olarak öngörülüyor."

Ocakta zam oranlarına ilave artış ya da refah payı eklenmesi de seçenekler arasında. Zammın netleşmesi için son 4 aylık enflasyon verilerinin açıklanması gerekiyor.

REKLAMI KAPAT X